Annons
Boom för svenska äpplen
Frukt Boom för svenska äpplen.
Publicerad 2 oktober 2014 • Uppdaterad 25 november 2021
Enligt rapporten beräknades förra årets produktion av svenska äpplen till 1 386 hektar, vilket gav ett uppskattat värde på 254 miljoner kronor.
Nyplanteringen av äppelträd ökade också rejält under 2012 och 2013. De nyplanterade träden väntas i början av 2020 bidra med en äppelskörd på mer än 5 000 ton.
Enligt LRF finns det i Sverige en möjlighet att odla äpplen på många håll i landet — och att odla för oss unika sorter. Äppelsorter som Aroma, Ingrid Marie och Frida går att lagra längre vilket dessutom kan förlänga säsongen för de svenska äpplena ute i landets butiker.
Matilda Lundahl
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons