Sjöviken ger inte upp Elitseriekontraktet
Omgång två spelas i Tantolunden i Stockholm där hemmalaget Tantogården står för värdskapet och redan på onsdagskvällen åkte Sjövikensseptetten mot Stockholm.
– Vi är framme på onsdagskvällen och tränar sedan på betongunderlaget under torsdagen och fredagen, berättar L-P Nilsson som känner till banorna ganska bra.
– Vi har spelat en del där så helt okända banor är det inte.
Nilsson & co får ännu en gång bege sig till en elitseriesammandragning utan klubbnestorn Jan-Åke Persson som fortfarande är sjukskriven.
– Tyvärr betyder han en hel del för oss och det märkte vi i Sundsvall, säger Nilsson som aldrig upplevt en sämre säsongsstart än den som kom i Sundsvall.
– Nej, inte på långa vägar.
Har ni analyserat vad det berodde på?
– Nej, men det var bara att konstatera att ingen av våra spelare hade någon bra helg i Sundsvall och det är ovanligt att det är så i ett helt lag, berättar L-P Nilsson som var bäste Sjövikenspelare i Sundsvall men dock långt ner på 32:a plats i det individuella sammandraget.
Inför Stockholmsresan där Sjöviken är piskade att börja plocka hyfsat med poäng har man gjort några förändringar i laget. Conny Lekander och Anders Andersson har försvunnit och istället har nyförvärvet Nicklas Strömberg plockats in och debuterar i Elitserielaget. Strömberg visade bra form genom att bli trea under helgen i en nationell tävling i Växjö.
I Tantogården finns också jättetalangen Elias Zachariassen som för några år sedan spelade för Perstorps BGK.
– Vi skall göra precis vad vi kan för att komma tillbaka, säger L-P Nilsson.
Den sista sammandragningen i juli spelas sedan på Hässleholmsgårdens EB-banor och med Sjöviken som värdklubb.