För vi har tagit studenten!

OSBY Lyckliga elever sprang ut på Ekbackeskolan i Osby
Osby • Publicerad 18 juni 2016 • Uppdaterad 24 november 2021

Lördagen var dagen S i Osby. S som i student. Efter fotografering på skolan var det gemensam lunch på Borgen för alla Ekbackeskolans studenter. Sen tågade de lyckliga och högljudda eleverna genom Osby tillbaka till skolan. Och där hade nära och kära samlats framför skolbyggnaden för att ta emot sina studenter.

Skyltarna med mer eller mindre pinsamma fotografier på eleverna som små stack upp överallt. Far- och morföräldrar, mammor och pappor, syskon och kompisar, släktingar och skolpersonal – det var ett myller av förväntansfulla människor som trängdes på skolgården samtidigt som de 90 studenterna tog bakvägen in i skolbyggnaden för att vänta på att springa ut.

Och vid halv två på lördagen var väntan över.

Musiken dunkade igång, dörrarna öppnades och klass efter klass rusade ut. Eleverna skrek ut sin glädje, dansade och hoppade, kramades och dansade – och blickade ut över folkhavet för att hitta skylten med rätt namn på.

I folkmassan på skolgården fanns bland annat ett skylt med namnet Emelie. Emelie Levins familj och vänner väntade på sin student, som till slut hittade fram till rätt skylt och tog emot kramarna och gratulationerna.

Hur har dagen varit?

– Jättekul!

Och hur kommer resten av dagen att bli?

– Fantastiskt bra! Jag är verkligen supertaggad. Nu ska vi åka på flaket, sen är det hem och fira och sen ska klassen träffas igen ikväll och fortsätta festa, säger Emelie och ler med hela ansiktet.

Håller du hela dagen?

– Ja, det hoppas jag ... Jo, men ja! Det är klart!

Hur är känslan nu?

– Fantastisk. Det är klart att det är lite vemodigt, lite tråkigt att lämna sina klasskompisar. Men det tänker man inte så mycket på i dag, nu är det firande och fest som gäller.

bild 1/12
Studenterna springer ut på Ekbackeskolan i Osby 2016.
Lyckliga studenter tågade genom Osby från studentlunchen på Borgen tillbaka till Ekbackeskolan. FOTO: PETER PAULSSON
Emelie Levin gratuleras av nära och kära på skolgården när hon tagit studenten från Ekbackeskolan i Osby.
Ekbackeskolans studenter tågade genom Osby efter studentlunchen på Borgen.
Studentskylt på Ekbackeskolans skolgård.
Studentskylt på Ekbackeskolans skolgård.
Studentskylt på Ekbackeskolans skolgård.
Studenterna springer ut på Ekbackeskolan i Osby 2016.
Glada studenter på Ekbackeskolan i Osby 2016.
Kommer det att bli sedvanlig studentyra framåt sommaren? Extra fokus riktas nu mot att sistaårseleverna ska kunna ha sin examen färdig i tid. 									                    Foto: arkiv
Det var fullt med folk på skolgården när studenterna på Ekbackeskolan i Osby sprang ut.
Studenterna springer ut på Ekbackeskolan i Osby 2016.
Studenterna springer ut på Ekbackeskolan i Osby 2016.
Lyckliga studenter tågade genom Osby från studentlunchen på Borgen tillbaka till Ekbackeskolan. FOTO: PETER PAULSSON
Peter PaulssonSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.