GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

Fin honungsskörd på gång

Osby • Publicerad 26 juli 2016 • Uppdaterad 25 november 2021

Margaret Engdahl, styrelsemedlem i Osbybygdens biodlarförening, ser ljust på årets skörd efter förra året minst sagt tuffa år.

Det är framförallt den varma försommaren i kombination med många regniga nätter som har gjort förhållandena gynnsamma för biodling i Sverige i år.

Lars Thorsson har hållit på med biodling i decennier och han ser lovande på läget för skörden i trakten i år.

I Osbybygdens biodlarförening märker man enligt Margaret och John Engdahl att intresset för biodling just nu ökar.

bild 1/3
Margaret och John Engdahl märker att intresset för biodling har ökat de senaste åren och därför startas efter sommaren en studiecirkel i ämnet i samarbete med vuxenskolan. John har omkring 50 års erfarenhet av odling, men sålde förra året det sista av de totalt 15 bisamhällen han hade. Han poängterar hur viktigt vädrets makter är för att lyckas.
foto: Nils Jönsson
John Engdahl kollar läget i en av Osby biodlarförenings kupor. Föreningens medlemmar turas om att sköta bisamhällena.
Margret Engdahl och John Engdahl, bin.
Margaret och John Engdahl märker att intresset för biodling har ökat de senaste åren och därför startas efter sommaren en studiecirkel i ämnet i samarbete med vuxenskolan. John har omkring 50 års erfarenhet av odling, men sålde förra året det sista av de totalt 15 bisamhällen han hade. Han poängterar hur viktigt vädrets makter är för att lyckas.
foto: Nils Jönsson
John Engdahl kollar läget i en av Osby biodlarförenings kupor. Föreningens medlemmar turas om att sköta bisamhällena.
Nils Jönsson
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.