Här repeteras Hamlet i ny nordisk operaform
Repetitionerna av det Danmarksbaserade operasällskapet NordicOperas Hamlet in A bsentia pågår än så länge i en replokal i Köpenhamns nya operahus – Opraen på Holmen.
Tillsammans med Nordic-Operas chef Merete Sveistrup träffas vi över en kopp kaffe i solen på operahusets stora altan med svindlande havsutsikt. Det är förmiddag och en timme kvar till repetitionsstart.
Hamlet in Absentia är specialskriven för NordicOpera (före detta Öresundsoperan) av den isländska kompositören Hugi Gudmundsson och danska Jakob Weis har skrivit libretto. Weis själv kallar det för en vidarediktning av Shakespeares Hamlet och när Åsa Melldahl, lite försiktigt för att inte avslöja för mycket, beskriver handlingen låter det så här:
Men hur mycket Shakespeare är det egentligen?
Hur är det med de övernaturliga inslagen från Hamlet, är de med här också?
Åsa Melldahl har stor vana av att arbeta med just nyskriven opera. Bland annat hade hon ett flerårigt regisamarbete med den svenska tonsättaren Jonas Forssell, bland annat regisserade hon hans Death and the Maiden på Malmö opera 2008.
I regiarbetet arbetar Åsa Melldahl just nu mycket med att tillsammans med sångarna, dirigenten och koreografen Lotta Lagerström undersöka vad de olika situationerna som uppstår i handlingen egentligen innebär. När vi senare förflyttar vi oss till repetitionslokalen träffar vi den Malmöbosatta dirigenten Jakob Hultberg som liksom Åsa Melldahl betonar teamwork, hur viktigt det är att alla samarbetar i replokalen när man jobbar med något helt nytt.
Hamlet in Absentia är det första nordiska projekt som Åsa Melldahl arbetat med och det var också tungt vägande skäl till att hon tackade ja till regiuppdraget.
Hamlet in Absentia