Politiska röran liknades vid engelsk sängkammarfars
Cirka 200 deltog i demonstrationståget som gick från Stortorget till Hembygdsparken där ytterligare ett hundratal personer hade samlats för att lyssna till tal av LO Hässleholms ordförande Pia Litbo och riksdagsman Niklas Karlsson från Landskrona.
Vinden slet i fanorna när demonstrationståget gick i takt till Hässleholms Stadskårs musik. Internationalen och Arbetets söner ekade mellan husväggarna och många hade sökt sig ut på balkonger och i trädgårdar för att beskåda demonstrationståget. Mellan talen i Hembygdsparken underhöll duon Simon Ahlström och Anders Afzelius med låtar av Björn Afzelius. Arbetarekommunens ordförande Irene Nilsson hälsade välkommen i Hembygdsparken.
Niklas Karlsson inledde med att konstatera att Sverige är på rätt väg nu. Ekonomin är stark, arbetslösheten sjunker och det finns en optimism om framtiden.
– Men inkomstklyftorna växer och vinstdrivande bolag skor sig på vård och skola, som hotar den generella välfärden. Vård, skola och omsorg ska inte förstöras av borgarna och Sverigedemokraterna tillsammans med riskkapitalister som plockar vinster ur ur den gemensamma sektorn betald av skattepengar, sa Niklas Nilsson.
S i Skåne säger nej till vinstuttag i skolan och omsorgen.
Den politiska turbulensen i Hässleholm betecknade han som engelsk sängkammarfars.
– Moderaterna, Liberalerna och Kristdemokraterna har aktivt valt att samarbeta med Sverigedemokraterna. Verkligheten har sedan överträffat dikten. Ulf Erlandsson avslöjades i media och fick lämna uppdraget som kommunalråd följd av sina släktingar och vänner.
Med ett principlöst ledarskap i Moderaterna, enligt Niklas Karlsson, har man tillsammans med Sverigedemokraterna, som är ett högerparti med rasistiska rötter, ställt sig på elitens sida, menade Niklas Karlsson men såg en strimma av ljus hos Centern, som sagt nej till att kroka arm med SD.
– Annie Lööf borde lyssna på sina partivänner i Hässleholm. För även om hon säger nej till SD så vill hon se Anna Kinberg Batra som statsminister, som i sin tur vill se ett samarbete med SD.
Niklas Karlsson tog den ”svenska modellen” i försvar, som innebär trygghet för framtiden där man vågar satsa på det nya.
– Trots bra ekonomi går högern till attack mot Sveriges styrka. Den svenska modellen ska inte avvecklas, den ska utvecklas, underströk han.