Hampa har många användningsområden med sina starka fibrer. FOTO: ULF JOHANSSON/ARKIV

Nya produkter på årets Ekorunda

ODLING Hampaolja och egen drickyoghurt är två nyheter på årets ekorunda den 2-3 september i Skåne.

Årets gårdar 2017

1. Bjärhus – 2. Bokeslund – 3. Bosarp – 4. Bäckdalen – 5. Dalängarna – 6. Djurgården – 7. Eva Davidsson – 8. Gunnaröds – 9. Lindegrens – 10. Mossagården – 11. Nickebo 12. Nöbbelöv – 13. Rinnebäck – 14. Rörumsro – 15. Sakura H – 16. Torbjörn H – 17. Vallingsdal – 18. Vidablick – 19. Ängavallen – 20. Almarkaröd –
Bakom Ekorundan står föreningen ekobonden.se, en ideell förening bestående av ekologiska odlare och konsumenter i Skåne. Föreningens syfte är att ge dagens ekobonde ett ansikte och visa på fördelarna med det lokala, småskaliga och naturnära jordbruket, samt att främja konsumenternas personliga kontakt med sin matproducent.
För mer info: Ebba-Maria Olson (samordnare av Ekorundan) ebba@ekobonden.se
För att hitta karta till gårdarna: www.ekobonden.se

Det finns återigen en möjlighet till spännande utflykter till olika gårdar i Skåne, alla med olika inriktningar och driftsidéer. Besökarna har då chansen att ställa sina frågor direkt till gårdsägarna och även att lyssna till ”bonden berättar” klockan 11 och 14 på samtliga gårdar – både lördagen och söndagen.
Under årets elfte raka Ekorunda är det 20 olika deltagande gårdar och det lanseras en hel del nya produkter. De två initiativtagande gårdarna Mossagården i Veberöd och Nöbbelövs gård utanför Kristianstad har några spännande nyheter att visa upp; Mossagården har tagit fram gårdens egen hampaolja och Nöbbelövs gård presenterar drickyoghurt i olika smaker från gårdens eget mejeri.
På Mossagården i Veberöd finns en av landets största ekologiska hampaodlingar. Förra året lyckades man skörda hampafrön där för första gången. Hampa är en produkt vars genomslagskraft ännu inte riktigt nått Sverige. Ser man enbart till stammen, har växten många användningsområden med sina starka fibrer och kan användas i klädestillverkning, rep, bilinredning, papperstillverkning, isolering och mycket mer. Vedämnet i stammen separeras från fibern och kan användas till isolering, genom att man blandar den med vatten och kalk till så kallad hampabetong. Utomlands är vedämnet ett populärt djurströ, speciellt i häststallar. Hampafröna är råvaran till hampaoljan och hampafrön är ett av få livsmedel som anses ha en perfekt balans mellan de essentiella fettsyror som kroppen behöver.
På mångsysslande Ängavallen gård visar man stolt upp sin nya köksträdgård som kompletterar gårdens odling, uppfödning, sitt egna stressfria slakteri, café, restaurang, gårdsbutik, bageri, örtagård, picknickpark, mejeri och gårdshotell.

Årets gårdar 2017

1. Bjärhus – 2. Bokeslund – 3. Bosarp – 4. Bäckdalen – 5. Dalängarna – 6. Djurgården – 7. Eva Davidsson – 8. Gunnaröds – 9. Lindegrens – 10. Mossagården – 11. Nickebo 12. Nöbbelöv – 13. Rinnebäck – 14. Rörumsro – 15. Sakura H – 16. Torbjörn H – 17. Vallingsdal – 18. Vidablick – 19. Ängavallen – 20. Almarkaröd –
Bakom Ekorundan står föreningen ekobonden.se, en ideell förening bestående av ekologiska odlare och konsumenter i Skåne. Föreningens syfte är att ge dagens ekobonde ett ansikte och visa på fördelarna med det lokala, småskaliga och naturnära jordbruket, samt att främja konsumenternas personliga kontakt med sin matproducent.
För mer info: Ebba-Maria Olson (samordnare av Ekorundan) ebba@ekobonden.se
För att hitta karta till gårdarna: www.ekobonden.se

×