Helikopter över Broby
BROBY Kristamöllan mellan Broby och Njura bjuder i helgen in till Crazy BBQ Sunday 2.
Östra Göinge • Publicerad 1 maj 2018 • Uppdaterad 25 november 2021
Kristamöllan mellan Broby och Njura bjuder i helgen in till Crazy BBQ Sunday 2.0.
– Om vädret tillåter får besökarna möjlighet att åka helikopter över Broby, säger Tomas Wallin på Kristamöllan.
Flyga helikopter är bara en av många aktiviteter som står på menyn.
– Fyrhjuling, paintball ... det blir en hel del. Och för barnen är det också hur mycket som helst. Bland annat blir det käpphästhoppning.
Maten står givetvis i fokus. Från närproducerat kött till sylt och godis, från varmrökt lax till hundmat – runt 25 olika försäljare är på plats och säljer sina produkter. Klockan 11 till 16 på söndag, 6 maj, är det som gäller.
Peter PaulssonSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.