Skenande byggkostnader pausar ny brandstation i Sösdala
sösdala Allt var klappat och klart för att bygga en ny brandstation i Sösdala. Men anbuden blev för höga och politikerna satte stopp.
Hässleholm • Publicerad 17 april 2019 • Uppdaterad 25 november 2021
– Vi måste vänta till byggkonjunkturen mattas av och vi kan få in rimligare anbudssummor, förklarar Mats Olsson som är projektchef på tekniska förvaltningen.
Ny brandstation har diskuteras under fyra, fem år. Förra året togs det fram färdiga planer för att bygga en ny station bakom Berners handelsträdgård, i Villagatans förläning, som skulle invigas 2020.
Ulf Berggren (SD) förste vice ordförande i tekniska nämnen, säger att det ska bli en ny station fortast möjligt.
Deltidskåren i Sösdala består av 20 deltidsbrandmän. Eller ska göra.
bild 1/7
Carl-Johan BaulerSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.