”Väger för och emot vad jag ska göra”

Hässleholm • Publicerad 22 april 2019 • Uppdaterad 15 december 2021
Amanda Zymek från Tyringe är på plats i Sri Lanka. Under påskdagens terrordåd befann hon sig i Mirissa, ett par timmar från attentaten. Foto: Privat
Amanda Zymek från Tyringe är på plats i Sri Lanka. Under påskdagens terrordåd befann hon sig i Mirissa, ett par timmar från attentaten. Foto: Privat

Det var mellan 8 och 9 lokal tid på söndagsmorgonen som Amanda Zymek fick telefonsamtal hemifrån om explosioner i Sri Lankas huvudstad Colombo. Hon befann sig då i Mirissa, runt två timmars resa från händelsernas centrum. Under frukosten satt hon och diskuterade med kompisar.

Utegångsförbudet skulle träda i kraft klockan 18, och precis som för många andra handlade det om att få tag i mat för den okända tidsrymd det skulle gälla.

Hur gick tankarna när du vaknade dagen efter dåden?

Hon kom till ön i februari för en planerad semester- och jobbresa, och ska enligt ursprungsplanerna resa hem igen i mitten av maj.

Uppskattningsvis ska det finnas mellan 100 och 200 svenskar i landet, men det finns inga rapporter om att några ska ha dödats eller skadats.

Lars-Åke EnglundSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.