Så här vill Skåneboll dela in lagen 2020

FOTBOLL Skånes Fotbollförbunds tävlingsutskott har fastställt ett första förslag till seriesammansättning av 2020 års distriktsserier för herrar och damer.

Klubbarna har nu på sig till den 8 november att inkomma med eventuella synpunkter. Därefter presenteras ett slutgiltigt förslag sex dagar senare.
Serieindelningen fastställs vid representantskapsmötet i Lund onsdag 20 november.

HERRAR

Division 4 nordvästra: Bjuvstorps FF, Bjärreds IF, Borstahusens BK, FC Örkelljunga, FK Besa, Fortuna FF, Glumslövs FF, IK Wormo, Kågeröds BoIF, Västra Karups IF, Åstorps FF, Ödåkra IF.
Division 4 sydvästra: Ariana FC, BK Flagg, BK Höllviken, FC Trelleborg, IFK Klagshamn, KSF Kosova IF, Kvarnby IK, Lilla Torg FF, Limhamns FF, Rosengård FF, Vellinge FF, Åkarp IF.
Division 4 östra: Dalby GIF, Gärsnäs AIS, Hjärsås/Värestorps IF, IFK Osby, Janstorps AIF, Lunnarps BK, Rydsgårds AIF, Sjöbo IF, Staffanstorp United FC 10 Södra Sandby IF, Vanneberga IF, VMA IK.
Division 5 nordvästra: Allerums GIF, Billesholms GIF, Brunnby FF, Båstads GoIF, Croatia Helsingborg KIF, Ekets GoIF, FC Kopparmöllan, Grevie GIK, Helsingborgs AIS, IFK Rössjöholm, Kullavägens BK, Vikens IK.
Division 5 nordöstra: Bjärnums GoIF, Broby IF, Fjälkinge IF, Glimåkra IF, Hanaskogs IS, Hästveda IF, Mala IF, Näsby IF, Sibbhults IF, Tollarps IF, Vinnö IF, Wä IF.
Division 5 mellersta: Hörby FF, Höörs IS, Marieholms IS, Medina IF, Ramlösa Södra IF, Snogeröds IF, Stehags AIF, Svalövs BK, Sösdala IF, Teckomatorps SK, Trollenäs IF, Tågarps AIK.
Division 5 västra: Bosnien Hercegovinas SK, BK Landora, Dösjöbro IF, FC Möllan, Furulunds IK, Husie IF, KSF Srbija Malmö, Linero IF, Lunds BoIS, Lunds SK, Torna Hällestads IF, Uppåkra IF.
Division 5 sydvästra: AIF Barrikaden, Anderslövs BoIK, Bara GoIF, BK Skansen, FC Bellevue, Genarps IF, Heleneholms SK, Klagstorps IF, NK Croatia, Skabersjö IF, Skegrie BK, Skurups AIF. Division 5 östra: Brösarps IF, Gröstorps IF, IFK Ystad FK, Liga 06 IF, Sankt Olofs IF, Spjutstorps IF, Vanstads IF, Vittskövle IF, Ystads IF FF, Åhus Horna BK, Åhus IF, Öja FF.
Division 6 nordvästra: Förslövs IF, Hjärnarps GIF, Hyllinge GIF, IK Bergandy, Jonstorps IF FK, Kvidinge IF, Munka Ljungby IF, Skäldervikens IF, Stattena IF, Strövelstorps GIF, Vedby/Rönne IF, Vegeholms IF.
Division 6 norra: Ballingslövs GoIF, Farstorps GoIF, Finja IF, Hörja IF, IFK Knislinge, Lönsboda GoIF, Nävlinge IF, Skånes Fagerhults IF, Strömsborgs IF, Tyringe IF, Vinslövs IF, Vittsjö GIK.
Division 6 nordöstra: Balsby SK, Edenryds IF, Gärds Köpinge IF, Kiaby IF, Näsums IF, Ovesholms IF, Rinkaby GoIF, Skepparslövs IF, Viby IF, Vilan BoIS, Yngsjö IF, Åsums BK.
Division 6 västra: Asmundtorps IF, Billeberga GIF, BK Fram, Ekeby GIF, Gantofta IF, Helsingborg Östra IF, HF Olympia, Häljarps IF, Härslövs IK, Lödde FF, Spanska Akademin FF, Vallåkra IF.
Division 6 mellersta: Askeröds IF, Hardeberga BK, Harlösa IF, Ljungbyheds IF, Lunds FF, Löberöds IF, Norra Rörums GIF, Röstånga IS, Stora Harrie IF, Svensköps IF, Venestad IF, Örtofta IS.
Division 6 sydvästra A: AC Kvarnby, Arlövs BI, FC Helsingkrona, Holmeja IS, Klågerups GIF, Liria IF, Orient FC, Oxie SK, Staffanstorp Ungdom, Svedala IF, Teknologkårens IF LTH, Turkisk Center FF.
Division 6 sydvästra B: Bunkeflo FF, FC Näset, Gislövs IF, Hyllie IK, Korpen Malmö IF, Lilla Beddinge BK, Lindeborgs FF 1948, Malmö IK, Skanör-Falsterbo IF, Tygelsjö IK, Västra Ingelstad IS, ÖT Smygehuk FF.
Division 6 sydöstra: Baskemölla IF, Blentarps BK, Borrby IF, Esperöds SK, Huaröds IF, Kiviks AIF, Lövestads IF, Rörums SK, Skivarps GoIF, Svenstorps IF, Sövde IF, Önneköps IF.
Division 7 nordvästra: IF Salamis, Bosna FF, Färingtofta IK, Perstorp Bälinge IK, Stattena IF Akademi, Torekovs IK, Väsby FK, Össjö IS.
Division 7 nordöstra: Bjärlövs IF, IK Kamp, Osby FF, Tosteberga/Nymölla IF, Treby IF, Vankiva IF, Vanneberga FF, Wisseltofta IF, Önnestad BoIF, Östanå Bruks IF.
Division 7 mellersta: Degeberga GoIF, Everöds IF, GOF IF, Hallands Nations FF, Harrie FF, Linderöds IF, Maglasäte IF, Staffanstorp Södra FF, Tjörnarps BoIF.
Division 7 sydvästra: Athletic Club, Bosniska FK Behar, FC Sandzak, FF Vuk, Gylle AIF, Holma-Kroksbäck IF, MF Pelister, Saba Palestina KIF, Seveds FK.
Division 7 sydöstra: Branteviks IF, Glemmingebro IF, Köpingebro IF, Onslunda IF, Smedstorps IF, SoGK Charlo, Sövestads IF, Wollsjö AIF.

DAMER

Division 3 nordvästra: Asmundtorps IF, Billesholms IK, DFK Borgeby 09, Fortuna FF, GIF Nike, Helsingborgs FF, Klippans FF, Lunds SK, Råå IF, Röstånga IS, Strövelstorps GoIF, Ängelholms FF.
Division 3 nordöstra: Broby IF, Hanaskogs IS, Hardeberga BK, Hjärsås/Värestorps IF, Stehags AIF, Sösdala IF, Team Sandby IF, Torns IF, Vinslövs IF, Vittskövle IF, Önnestads BoIF, Östanå Bruks IF.
Division 3 sydvästra: BK Höllviken, Dalby GIF, FC Rosengård 1917, Hallands Nations FF, Husie IF, Hyllie IK, IK Pandora FF, Lunds BK, NK Croatia, Svenstorps IF, Vellinge IF, Wollsjö AIF.
Division 4 nordvästra: Allerums GIF, Bjärelaget DFF, Hjärnarps GIF, Hörja IF, Ljungbyheds IF, Marieholms IS, Munka Ljungby IF, Tyringe IF.
Division 4 nordöstra: Bjärnums GoIF, Edenryds IF, Farstorps IF, Gualövs GoIF, Gärds Köpinge IF, Lönsboda GoIF, Sibbhults IF, Vittsjö DFK.
Division 4 sydvästra: AIF Barrikaden, Backarnas FF, Gislövs IF, Holma-Kroksbäck IF, IFK Klagshamn, Kvarnby IK, Lilla Beddinge BK, Lindeborgs FF 1948, Malmö City FC, Skabersjö DFF, Åkarp IF.
Division 4 södra: Askeröds IF, Blentarps BK, Gärsnäs AIS, Hörby FF, Köpingebro IF, Rydsgårds AIF, Sövestads IF, TFK Nova Eslöv, Tomelilla IF.

FÖRSLAG VID IHOPSLAGNING AV DIVISION 6- OCH 7-SERIERNA
Denna seriesammansättning föreläggs Representantskapet (20 november) för beslut förutsatt att Representantskapet lämnat bifall till Everöds IF:s motion om förändring av seriepyramiden för A-lagsserierna på herrsidan.
Om Representantskapet lämnar bifall kommer denna förändring att träda i kraft omedelbart, det vill säga 2019 års tävlingsbestämmelser ska inte följas.
Om Representantskapet ställer sig negativt till någon av ovanstående frågor gäller serieförslaget med åtta division 6-serier och fem division 7-serier.

Division 6 nordvästra A: Förslövs IF, Hjärnarps GIF, IF Salamis, Jonstorps IF FK, Munka Ljungby IF, Skäldervikens IF, Strövelstorps GIF, Torekovs IK, Vedby/Rönne IF, Vegeholms IF, Väsby FK, Össjö IS.
Division 6 nordvästra B: Ekeby GIF, Gantofta IF, Helsingborg Östra IF, HF Olympia, Hyllinge GIF, Härslövs IK, IK Bergandy, Kvidinge IF, Spanska Akademin FF, Stattena IF, Stattena IF Akademi, Vallåkra IF.
Division 6 norra: Finja IF, Färingtofta IK, Hörja IF, Ljungbyheds IF, Maglasäte IF, Norra Rörums GIF, Nävlinge IF, Perstorp Bälinge IK, Röstånga IS, Tjörnarps BoIF, Tyringe IF, Vinslövs IF.
Division 6 nordöstra A: Ballingslövs GoIF, Farstorps GoIF, IFK Knislinge, Lönsboda GoIF, Osby FF, Skånes Fagerhults IF, Strömsborgs IF, Treby IF, Vankiva IF, Wisseltofta IF, Vittsjö GIK, Östanå Bruks IF.
Division 6 nordöstra B: Balsby SK, Bjärlövs IF, Edenryds IF, IK Kamp, Kiaby IF, Näsums IF, Skepparslövs IS, Tosteberga/Nymölla IF, Vanneberga FF, Viby IF, Vilan BoIS, Önnestad BoIF.
Division 6 västra: Asmundtorps IF, Billeberga GIF, BK Fram, Bosna FF, FC Helsingkrona, Hallands Nations FF, Harrie FF, Häljarps IF, Lunds FF, Lödde FF, Stora Harrie IF, Teknologkårens IF LTH.
Division 6 mellersta: Askeröds IF, Blentarps BK, Esperöds SK, GOF IF, Hardeberga BK, Harlösa IF, Löberöds IF, Lövestads IF, Sövde IF, Wollsjö AIF, Örtofta IS.
Division 6 östra: Degeberga GoIF, Everöds IF, Gärds Köpinge IF, Huaröds IF, Linderöds IF, Ovesholms IF. Rinkaby GoIF, Svensköps IF, Venestad IF, Yngsjö IF, Åsums BK, Önneköps IF.
Division 6 sydvästra A: AC Kvarnby, Arlövs BI, FC Sandzak, Holmeja IS, Klågerups GIF, Liria IF, Orient FC, Staffanstorp Södra FF, Staffanstorp U FC Ungdom, Svedala IF, Turkisk Center FF.
Division 6 sydvästra B: Bunkeflo FF, FF Vuk, Holma-Kroksbäck IF, Hyllie IK, Korpen Malmö IF, Lindeborgs FF 1948, Malmö IK, Oxie SK, Saba Palestina KIF, Seveds FK, Tygelsjö IK.
Division 6 södra: Athletic Club, Bosniska FK Behar, FC Näset Gislövs IF, Gylle AIF, Lilla Beddinge BK, MF Pelister, Skanör-Falsterbo IF, Skivarps GoIF, Västra Ingelstad IS, ÖT Smygehuk FF.
Division 6 sydöstra: Baskemölla IF, Borrby IF, Branteviks IF, Glemmingebro IF, Kiviks AIF, Köpingebro IF, Onslunda IF, Rörums SK, Smedstorps IF, SoGK Charlo, Svenstorps IF, Sövestads IF.