Skånska forskare får 54 miljoner
I Sverige lever 2,0 miljoner människor med hjärt-kärlsjukdom. Cirka 1,3 miljoner människor i Sverige lever med någon form av lungsjukdom, till exempel astma eller KOL. Hjärt-kärlsjukdomar som till exempel stroke, hjärtinfarkt och plötsligt hjärtstopp är fortfarande Sveriges största dödsorsak.
– Det är oerhört angeläget att forskningen får fortsätta att rädda liv och ge människor friska levnadsår. Vi vill tacka alla givare som fortsätter att bidra till livsavgörande genombrott, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden i ett pressmeddelande.
Hjärt-Lungfonden har i år delat ut totalt 308 miljoner kronor till svensk forskning i form av projektanslag, forskartjänster, forskarmånader, Hjärt-Lungfondens stora forskningsanslag (15 miljoner kronor), Prins Daniels anslag för yngre lovande forskare på 6 miljoner kronor och stipendier för forskning utomlands.
De största enskilda projektanslagen i Skåne har tilldelats David Erlinge, professor i kardiologi vid Lunds universitet och överläkare vid Skånes universitetssjukhus, Gustav Smith, docent i kardiologi vid Lunds universitet och kardiolog vid Skånes universitetssjukhus och Jonas Erjefält, professor i lungmedicin vid Lunds universitet.
Hjärt-kärlsjukdom
* I Sverige lever 2,0 miljoner människor med hjärt-kärlsjukdom.
Lungsjukdom
* Cirka 1,3 miljoner människor i Sverige lever med någon form av lungsjukdom, till exempel astma eller KOL.
Källa: Hjärt-Lungfonden