Fotbollsstjärnor fyller tomrum med Fifa-spel

Publicerad 19 mars 2020 • Uppdaterad 24 november 2021
Barcelona ställer upp med Sergi Roberto (till höger) i La Ligas Fifa-turnering. Arkivbild.
Barcelona ställer upp med Sergi Roberto (till höger) i La Ligas Fifa-turnering. Arkivbild.Foto: Manu Fernandez/AP/TT

På grund av coronaviruset ställer alla klubbar i spanska La Liga upp med en spelare var i en onlineturnering i spelet Fifa 20, skriver fotbollssajten Football Espana.

Barcelona skickar Sergi Roberto, Real Madrid Marco Asensio och Atlético Madrid Marcos Llorente.

Idén till turneringen kom efter att 60 000 supportrar kopplade upp sig för att se Borja Iglesias och Sergi Reguilon – Real Betis respektive Sevilla – göra upp i ett virtuellt derby, som vanns av Iglesias med 6–5.

Flera andra välkända namn deltar också i turneringen, som spelas fredag till söndag.

Den spanska ligan är tillfälligt pausad till den 4 april, och cupfinalen mellan Alexander Isaks Real Sociedad och Athletic Bilbao är uppskjuten på obestämd tid.

I Valencia är en tredjedel av truppen smittad av coronaviruset.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.