Tränare NFL:s första coronafall

Publicerad 20 mars 2020 • Uppdaterad 24 november 2021
Sean Payton. Arkivbild
Sean Payton. ArkivbildFoto: Matt York/AP/TT

Nu har det nya coronaviruset även nått den amerikanska fotbollen och NFL. New Orleans Saints-tränaren Sean Payton har testat positivt, och blir därmed det första bekräftade fallet i NFL.

56-årige Payton – som ledde New Orleans till seger i Superbowl säsongen 2009–10 – säger att han känner sig trött, men att han vilar i hemmet där han har satt sig i självkarantän.

– Lyckligtvis har jag inte drabbats av några svårare symptom, säger han.

Med tanke på hastigheten som det nya coronaviruset sprider sig i världen och USA är NFL-kommissionären Roger Goodell inte förvånad att ett fall dyker upp i ligan.

– I takt med pandemins utbredning kan det inte komma som en överraskning för någon att en medlem i NFL-familjen skulle bli drabbad, säger Goodell.

Över 14 000 har smittats av det nya coronaviruset i USA.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.