Utbildar sjuksköterskor – avlastar intensiven
Publicerad 8 april 2020 • Uppdaterad 24 november 2021
Sjuksköterskor på Karolinska universitetssjukhuset snabbutbildas för att rycka in som assisterande intensivvårdssjuksköterskor och hjälpa intensivvården med patienter som drabbats av covid-19.
– Det är en utbildning som vi har förverkligat på kort tid för att möta ett behov som uppstått väldigt fort, säger Lena Berg, omvårdnadsansvarig på Tema Akut och reparativ medicin vid Karolinska universitetssjukhuset, i ett pressmeddelande.
Sjuksköterskorna kommer från flera olika verksamheter på KU och målet är att utbilda runt 15 sjuksköterskor varje vecka.
Snabbutbildningen är ett samarbete mellan KU och Mälardalens högskola och ska ta tre dagar.
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.