Två män knivskurna i Västerås

Publicerad 15 april 2020 • Uppdaterad 25 november 2021
Två män inkom till sjukhuset i Västerås under tisdagskvällen med misstänkta knivskador. Arkivbild.
Två män inkom till sjukhuset i Västerås under tisdagskvällen med misstänkta knivskador. Arkivbild.Foto: Jessica Gow/TT

Två män i 25-årsåldern misstänkts ha blivit knivskurna i Västerås under tisdagskvällen.

– Vi fick ett samtal från akutmottagningen vid sjukhuset i Västerås vid 23.21 att två män inkommit med misstänkta knivskador, säger Linda Winge, befäl vid polisens regionledningscentral till TT.

Det är ännu oklart hur pass allvarligt skadade männen är, men de var talbara vid ankomsten till sjukhuset och en av dem ska vara knivskuren i armen, enligt polisen.

– Vi håller på att utreda nu vad som har hänt och vi vet inte var det inträffat ännu, säger Linda Winge.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.