Pride skjuts upp till 2021
I fjol hade pridepromenaden premiär i Hässleholm. Men årets upplaga ställs in.
Hässleholm • Publicerad 16 april 2020 • Uppdaterad 25 november 2021
Hässleholms församling, som är initiativtagare till pridepromenaden, gav beskedet under torsdagseftermiddagen. Den vandring som planerades till den 13 juni ställs in. Nästa pridepromenad blir istället den 22 maj 2021.
”Till glada toner och med öppet sinne vandrar vi åter tillsammans för ett Hässleholm i kärlek”, skriver Hässleholms församling i ett pressmeddelande.
Årets upplaga skulle ha inletts på kyrkbacken med ansiktsmålning och hissning av prideflaggan. Därefter skulle folktåget ha vandrat iväg med slutdestination hembygdsparken, där festligheter arrangerade av Markan skulle tagit vid.
Uppslutningen kring fjolårets pridepromenad var stor, med många deltagare i själva tåget, och många som följde med från sidan.
Lars-Åke EnglundSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.