Sport

Formstark Andersson har hittat målet

Elias Andersson (mitten) gratuleras av lagkamraterna efter att han gjort 1-0 under söndagens allsvenska match mellan IK Sirius FK och IFK Göteborg.
Foto: Pontus Lundahl/TT
Sport
Fotboll Elias Andersson har rivstartat den allsvenska säsongen. Den HIF-fostrade innermittfältaren har redan prickat in två mål för sitt Sirius – och han njuter av att vara tillbaka på allvar efter den svåra knäskadan.

Det var inför säsongen 2018 som Elias Andersson – fotbollsfostrad i Hässleholms IF – skadade korsbandet och tvingades till ett långt, ofrivilligt uppehåll. Efter ett år med rehab var han tillbaka och hjälpte Sirius till en elfteplats i Allsvenskan förra säsongen.

Så tillbaka var Elias Andersson ju redan i fjol. Men känslan är att han nu är TILLBAKA.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Norra Skåne Premium
  • NorraSkåne.se - Alla artiklar på NorraSkåne.se
  • Norra Skåne-kortet - Förmånliga erbjudanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Norge fruktar Zlatan: "Har några tjuvtricks"

Bodø/Glimt ska spela tufft mot Zlatan Ibrahimovic i Europa League-kvalet på torsdagen. Arkivbild.
Foto: Spada/AP/TT
Sport
Sport

För norska Bodø/Glimt är det ett historiskt ögonblick att få möta Milan i Europa League-kvalet på San Siro.

Och tränaren Kjetil Knutsen vet hur man ska stoppa Zlatan Ibrahimovic.

– Du måste vara tuff mot honom och får inte låta dig luras. Han är en fantastisk fotbollsspelare och har haft en fantastisk karriär. Han är fortfarande en mycket bra fotbollsspelare i en ålder av nästan 39 år och så har han några tjuvtricks att ta till, säger Knutsen.

Knutsen säger att matchen, där vinnaren går till playoff om en plats i Europa League-gruppspelet, är ett optimalt test av lagets identitet och sätt att spela fotboll på.

– Jag vill kalla det ett historiskt ögonblick i Glimts historia. Vi möter ett av de största lagen i Europa, kanske det bästa i den här turneringen.

Zlatan Ibrahimovic gjorde Milans båda mål i 2–0-segern mot Bologna i måndagens ligapremiär.

Ingela Ahlberg/TT

Sport

Agne Simonsson död – blev 84 år

Agne Simonsson och Pelé. Arkivbild.
Foto: JONAS EKSTRÖMER / TT
Sport
Sport Fotbollslegendaren Agne Simonsson är död.
VM-hjälten från 1958, som spelade för klubbar som Örgryte och Real Madrid, blev 84 år gammal.

– Han blev lite krassligare de sista veckorna och sedan tillstötte en lunginflammation. Och i går tog det tyvärr slut. Jag var uppe ett par dagar innan och då visste jag vad som skulle ske. Så då tog jag farväl av honom, säger hans bror Roy Simonsson till Göteborgs-Posten.

VM-silver

Agne Simonsson blev folkkär under VM 1958, då Sverige tog silver.

Anfallaren, med nummer nio på ryggen, gjorde ett av Sveriges mål i finalen mot Pelés Brasilien som slutade med 2–5-förlust. Tillsammans med Nils Liedholm och Hanna Ljungberg är Agne Simonsson en av tre svenskar som gjort mål i en VM-final. Han gjorde fyra mål i VM 1958.

1959 blev Sverige det blott andra icke-brittiska landslaget att slå England på Wembley Stadium i London. Simonssons två mål i den matchen resulterade i att han tilldelades Guldbollen och Bragdguldet. Året efter blev han proffs i Real Madrid, men flyttade snart hem till Örgryte igen.

Kurre Hamrin, lagkamrat med Simonsson under bland annat VM 1958, tar emot beskedet med sorg.

– Nu är bara jag och Reino (Börjesson) kvar (från VM-laget 1958). Det är synd, och ingen rolig nyhet. Men vi ska väl alla gå den vägen, säger han till Expressen.

– Jag träffade Agne senast i samband med en landskamp, till och med Zlatan spelade i landslaget då. Så det var längesen vi sågs.

"Jättefin person"

85-årige Hamrin minns Simonsson som en "fantastisk duktig center" och en spelare som hade "stor betydelse" för framgången i hemma-VM.

– Agne var en jättefin person och go' människa. Vi hade en jättebra relation, även om vi inte träffades så ofta på senare tid, säger han.

Som tränare förde Agne Simonsson Örgryte till SM-guld 1985 efter finalseger mot IFK Göteborg.

På Öisgården har ett ljus tänts och en bild på Simonsson satts fram för att hedra honom, skriver Göteborgs-Posten.

– Det är en tung dag för alla fotbollsälskare. Det går inte att göra den här typen av människor rättvisa med några få ord. Men han hade alltid ett leende på läpparna och vad han har gjort för Öis och svensk fotboll... det är väldigt få som har lyckats med det han har gjort. Han är bland de största, kanske till och med den störste, klubben har haft, säger ordföranden Joachim Nordh till tidningen.

– Han har varit ovärderlig för oss som klubb. Han är en ikon och legend inom Öis-kretsar. Vi kommer förvalta Agnes arv med den respekt och vördnad han förtjänar. Det är vår skyldighet.

"En av min barndoms hjältar"

Karl-Erik Nilsson, ordförande i Svenska fotbollförbundet, skriver i ett sms till TT:

"En av svensk fotbolls största spelarprofiler genom tiderna har lämnat oss. Agne Simonsson var en av våra stora silverhjältar från hemma VM 1958. Han debuterade i landslaget samma år som jag föddes och var en av min barndoms hjältar. Svensk fotboll sörjer och tankarna går till familjen, släkt och vänner runt om i fotbollsvärlden".

Rättad: I en tidigare version var det fel personer på bilden. Nu är bilden utbytt.

Patrik Dokk/TT

Anders Wallin/TT

FAKTA

Fakta: Agne Simonsson

Född: 19 oktober 1935 i Göteborg.

Död: 22 september 2020.

Spelarkarriären: Örgryte 1959–1960, Real Madrid 1960–1961, Real Sociedad 1961–1962, Örgryte 1963–1970.

Landslagskarriären: Spelade 51 matcher mellan 1957 och 1967 och stod för 27 mål.

Tränarkarriären: Örgryte 1971–1972, Häcken 1977–1982, Örgryte 1983–1986, Iraklis 1988–1990.

Övriga meriter: VM-silver på hemmaplan 1958, året efter tilldelades han utmärkelserna Guldbollen och Svenska Dagbladets Bragdguld och 1985 ledde han som tränare Örgryte fram till SM-guldet.

Sport

De kan bli årets spelare i Europa

Lucy Bronze jagar efter bollen i Champions League-finalen, som hennes Lyon vann.
Foto: Clive Brunskill/AP/TT
Sport
Sport

Champions League-mästarna fick med två spelare i slutrundan av omröstningen av årets spelare i Europafotbollen 2019-20.

På herrsidan var det Bayern Münchens Robert Lewandowski och Manuel Neuer och på damsidan Lyons Lucy Bronze och Wendie Renard.

Den tredje nominerade på damsidan är finalförloraren i Champions League, Wolfsburgs Pernille Harder. Harder och Bronze har precis flyttat till England där de nu spelar för Chelsea respektive Manchester City.

Den tredje nominerade på herrsidan är Manchester Citys Kevin De Bruyne.

Vilka som vinner utmärkelserna presenteras i samband med gruppspelslottningen till herrarnas Champions League den 1 oktober.

Då ska också, för första gången, Uefa utse årets tränare. På herrsidan står det mellan Bayern Münchens Hans-Dieter Flick, Liverpools Jürgen Klopp och Leipzigs Julian Nagelsmann.

På damsidan är det Barcelonas Lluís Cortéz, Wolfsburgs Stephan Lerch och Lyons Jean-Luc Vasseur.

Sport

Halmstadspelare avstängd i fyra matcher

Halmstads Dusan Djuric. Arkivbild.
Foto: Björn Larsson Rosvall/TT
Sport
Sport Halmstad BK:s Dusan Djuric stängs av i fyra matcher efter att ha sagt rasistiska tillmälen till en motståndare i Umeå.
Disciplinnämnden ser allvarligt på det inträffade, skriver man i sitt yttrande.

Avstängningen gäller fotbollsmatcher till och med den 15 oktober.

I tv-sändningen från matchen i superettan hörs det att någon säger "jävla zigenare". Djuric har erkänt att han sagt så till Deniz Yaldir i affekt efter att Yaldir spottat på honom.

Efter matchen bad Djuric om ursäkt.

"Jag ångrar djupt det jag sa under ett hetsigt och kraftigt infekterat ögonblick i matchen. Jag vill därför be Deniz Yaldir samt alla inblandade och berörda om ursäkt för mitt sätt att uttrycka mig på som jag anser vara olämpligt", sade Djuric till HBK:s webbplats.

Han lämnades utanför truppen i Halmstads senaste match.

Disciplinnämnden skriver i sitt yttrande att man anser att uttrycket "är att betrakta som rasistiskt och att Dusan Djuric ska bestraffas för det han har yttrat. Några förmildrande omständigheter föreligger inte."

Sport

Mora i ekonomisk kris – ber fansen om hjälp

Hockeyallsvenska Mora ber supportrarna om ekonomisk hjälp. Arkivbild.
Foto: Henrik Montgomery/TT
Sport
Sport Mora IK:s pengar är slut vid årsskiftet om man inte får ekonomisk hjälp, skriver den hockeyallsvenska klubben på sin webbplats.
Därför ber man nu supportrarna om hjälp.

På grund av osäkerheten kring publik på matcherna har Mora sålt 500 färre säsongskort, vilket motsvarar ett pengabortfall på närmare 3,4 miljoner kronor.

"Lägg därtill alla biljetter vi inte kommer att kunna sälja och uteblivna sponsorintäkter på grund av att företagen också har det tufft, så kommer vi som det ser ut just nu att tappa 19 miljoner i uteblivna intäkter", skriver klubben på sin webbplats.

"Samtidigt har vi dragit ner på i stort sett alla kostnader inom klubben och sparat 14 miljoner jämfört med förra året. Mer går inte att spara utan att lägga ner verksamhet. Om vi inte gör någonting alls så kommer klubbens pengar att vara helt slut före årsskiftet."

Mora IK startar nu ett åtgärdspaket som man kallar "Mora for life". Genom initiativet önskar man att supportrar stöttar klubben genom att köpa säsongskort, lotter och digitala biljetter till matcherna.

Mora och många andra elitlag väntar på regeringens beslut om att eventuellt få ta in fler än 50 personer på matcherna. Men oavsett tror inte hockeyklubben att man ska kunna få ta in fler än 500. Det räcker inte för att hålla hockeyverksamheten flytande utan stöd från supportrarna.

Ingela Ahlberg/TT

ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Axofinans

Personlig ekonomi under och efter Covid-19

Axofinans.se Den rådande pandemin har slagit hårt mot Sveriges ekonomi, med fallande tillväxt och en stigande arbetslöshet. För många är Coronaviruset främst associerat med dess ekonomiska inflytande, snarare än hälsokonsekvenserna som viruset medför. Detta är fullt förståeligt, eftersom pandemin krånglat till det finansiellt för svenskar runtom landet, och det kan vara svårt att förstå sig på hur man bör gå tillväga framöver gällande den personliga ekonomin. Det är viktigt att inte ta känslomässiga beslut baserat på dagssituationen – långsiktigt tänkande är det som kommer att rädda ekonomin, både under och efter Corona-eran.

Coronakrisen har medfört ekonomiska svårigheter globalt, och Sverige är inget undantag. Det kan vara svårt att veta hur man bör agera framöver gällande ens personliga ekonomi när hela världen befinner sig i krisläge. Det viktigaste att ha i åtanke är att denna kris kommer att nå sitt slut så småningom, trots att vägen framåt ser ut att bli längre än förväntat. Man bör därför inte ta några större finansiella beslut till följd av pandemin: pengar som investerats i aktier och dylikt bör lämnas ifred, tills dess att situationen stabiliserat sig.

Utöver det är det rekommenderat att ta väl hand om den personliga finansen, eftersom situationen kan komma att förvärras inom snar framtid. En andra våg verkar mer och mer möjlig, och kan medföra en stor ekonomisk nedgång för den svenska ekonomin – som förlitar sig främst på sin export. Det här är vad man bör fundera över gällande den personliga ekonomin både under och efter den nuvarande världssituationen.

Mindre företagsägare värst drabbade

De som drabbats hårdast ekonomiskt av Covid-19 är mindre företagsägare, särskilt de som arbetar inom turismbranschen. För sådana personer kan det vara svårt att finna en balans mellan företagets ekonomi och den personliga ekonomin. Det är viktigt att hålla dessa separat, och att se till att den personliga ekonomin håller sig stabil, även i de fall då företaget ter sig fallera.

Refinansiering av lån

Att försöka beta av flera lån samtidigt under en ekonomisk kris är inte lätt. Avbetalning av samtidiga lån innebär många olika minimibelopp att betala samt vanligtvis en högre än nödvändig ränta. Med en refinansiering av ens lån kan man samla alla sina tidigare lån på en och samma plats, och därmed få möjlighet till en lägre ränta samt lägre månadsbetalningar.

Detta innebär självklart mer pengar över i slutet på varje månad och en högre nivå av ekonomisk säkerhet. En refinansiering är ett särskilt attraktivt val för den som tidigare använt sig av lån där standarden är skyhöga räntor, exempelvis sms-lån. Sådana lån kan vara svåra att betala av inom en rimlig tidsram och kan innebära framtida problem med Kronofogden om man inte är försiktig.

Börssituationen som den ser ut idag är inte permanent

Turbulensen man kunnat observera hos aktiemarknaden på senare tid kan vara ångestgivande, men det innebär inte att man bör paniksälja. Det är bäst att vänta ut pandemin innan man rör sina aktier, eftersom marknaden eventuellt kommer stabilisera sig. Precis som med det mesta i finansvärlden, är det bäst att tänka långsiktigt, eftersom man annars riskerar förlora stora summor på sina tidigare investeringar.

En buffert gör stor skillnad

Går saker och ting snett i framtiden, är det viktigt att man inte hamnar i en situation där man måste låna pengar av familj och vänner för att klara sig. Att spara till en buffert är därför essentiellt för en säker privatekonomi. Vanligtvis räcker det med tre månadslöner för de flesta nödsituationer. Om inkomsten minskar eller man plötsligt blir av med arbetet, kan en sådan buffert lätta på stressen och bidra till en mildare övergångsperiod.

Många bäckar små gör en stor å

Privatekonomin under Covid-19 bör inte utsättas för drastiska åtgärder eller panikartade ekonomiska beslut. Små, men goda, finansiella val är allt som behövs för att säkerställa en god ekonomi både under pandemin men även framöver.

Sammanfattningsvis bör man fundera över följande för privatekonomin:

– En buffert. Slår nöden till behöver man ha pengar att tillgå tills dess att krisen är över.

– Omfinansiering. Flera mindre lån innebär högre utgifter per månad och kan leda till en nödssituation om ens privatekonomi försämras.

– Lämna investeringarna ifred. Situationen kommer att stabilisera sig så småningom, men det gäller att vara tålmodig.

Sport

Landskamp flyttas – svensk regeringskritik

Marcus Berg, Robin Quaison och Emil Forsberg kommer inte att möta Ryssland på hemmaplan som planerat. I stället kommer matchen att spelas i Moskva. Arkivbild.
Foto: Janerik Henriksson/TT
Sport
Sport Sverige tvingas flytta herrlandskampen mot Ryssland i oktober från Friends arena till Moskva.
Fotbollsförbundet är kritiskt mot den svenska regeringen som inte gör undantag för elitidrottare utanför EU att resa in i landet.
"Vi är mycket besvikna", säger generalsekreteraren Håkan Sjöstrand.

Den 8 oktober var det tänkt att Ryssland skulle besöka Friends arena för en träningsmatch mot Sverige.

Men så blir det inte.

I stället får förbundskapten Janne Andersson & Co resa till Moskva.

"Förordningen som förbjuder icke-nödvändiga resor till Sverige från andra länder än EU-länder samt Storbritannien, Norge, Island, Liechtenstein och Schweiz gör inga undantag för elitidrottare", skriver Svenska fotbollförbundet på sin webbplats.

"Besvikna"

"Tyvärr tvingas vi att flytta matchen mot Ryssland eftersom vi fortfarande inte fått något besked av regeringen – trots att vi skickade en skrivelse redan den 27 augusti. Jag kan inte förstå varför det inte går att medge undantag från inreseförbudet för elitfotbollsspelare, på samma sätt som andra yrkesgrupper fått", säger generalsekreteraren Håkan Sjöstrand i ett uttalande på webbplatsen.

"Vi är mycket besvikna över att vi inte ens kunnat få ett besked."

Svenska fotbollförbundet har Riksidrottsförbundet (RF) på sin sida i frågan och tillsammans har de krävt en ändring i förordningen.

– Vi tycker det är rimligt att professionella fotbollsspelare betraktas som högkvalificerade arbetstagare. Förbundet och Uefa tillämpar ett mycket strikt protokoll, och testar spelare och ledare på ett så omfattande sätt som ingen annan arbetskategori är i närheten av för att minimera smittrisken, sade Sjöstrand till TT för drygt en vecka sedan.

Flera hotade evenemang

Förordningen innebär att flera internationella evenemang på elitnivå – som världscup, VM och EM – är hotade. Bland hotade idrottsevenemang närmsta tiden finns bland annat Swedish Open i bordtennis 3–6 oktober och världscupen i skidskytte i Östersund i december.

Efter Sveriges möte med Ryssland väntar två bortamatcher i Nations League: Kroatien den 11 oktober och Portugal tre dagar senare.

FAKTA

Fakta: Stora idrottsevenemang i Sverige i höst och vinter

Bordtennis: Swedish Open 3-6 oktober.

Fotboll: U21-herrarna möter Armenien på Olympia i Helsingborg den 13 oktober.

Basket: Damlandslaget möter Israel på hemmaplan den 15 november i EM-kvalet.

Skidskytte: Världscupen i Östersund, 3–6 december.

Ishockey: Tre Kronor spelar Euro hockey tour 8–14 februari mot Finland, Tjeckien och Ryssland.

Längdskidor: Världscuptävlingar i Ulricehamn, 16–17 januari, och Falun, 30–31 januari.

Alpint: Världscupen i Åre 12–13 mars.

Konståknings-VM, Stockholm, 22–28 mars.

Sport

Coronautbrott i superettanlag – sex smittade

Sex spelare och ledare i Umeå FC har testat positivt för covid-19. Arkivbild.
Foto: Andreas Hillergren/TT
Sport
Sport

Superettanlaget Umeå har drabbats av ett utbrott av covid-19. Sex spelare och ledare har testat positivt för smittan.

– Vi följer rekommendationerna noga och direkt när symptomen uppvisades blev det att stanna hemma i karantän som gällde. Det var därför vi saknade så många spelare mot Degerfors, säger klubbchefen Danny Persson till TT.

Det var i måndags som Umeå mötte Degerfors, en match Umeå förlorade med 0–6. De sex som visade symptom testades redan under måndagsmorgonen men resultaten kom in först på tisdagen.

Inga träningar har genomförts under varken tisdagen eller måndagen, men resten av laget har ännu inte testats för smitta.

– Nej, där är vi inte än. Vi har kontaktat smittskyddet och inväntar på deras svar för hur vi ska gå vidare. Vi kommer att följa allt de säger, säger Danny Persson.

Umeå har inte varit i kontakt med Degerfors sedan testresultaten kom in.

Sport

Barcaförsvarare klar för Wolverhampton

Nélson Semedo, höger, lämnar Barcelona för spel i Premier League-klubben Wolverhampton. Arkivbild.
Foto: Eugene Hoshiko
Sport
Sport

Efter tre säsonger på Camp Nou lämnar Nélson Semedo Barcelona. Den portugisiske högerbacken fortsätter i stället karriären i Premier League-klubben Wolverhampton.

– Jag valde "Wolves" för att det är ett väldigt bra lag som spelar en fin fotboll, säger han till klubbens webbplats.

26-åringen har skrivit på ett treårskontrakt med option till och med 2025, vilket gör att summan uppges kan landa på 37 miljoner pund, drygt 419 miljoner kronor.

Wolverhamptons ordförande Jeff Shi:

– Det är inte ofta som vi har möjlighet att värva en världsklasspelare från en världsklassklubb, säger han.

Wolverhampton har inlett säsongen med en seger och en förlust, 2–0 i premiären mot Sheffield United respektive 1–3 mot Manchester City.

NÄSTA ARTIKEL