Sport

Söderberg i toppstriden på Europatouren

Sebastian Söderberg. Arkivbild.
Foto: Anders Wiklund/TT
Sport
Sport
PREMIUM

Golfaren Sebastian Söderberg är med i segerstriden inför den avslutande ronden på Europatourtävlingen i Newport, Wales.

Söderberg gick den näst sista ronden på 65 slag, sex under par, och ligger trea inför avslutningen, två slag efter ledande skotten Connor Syme som gick upp i topp efter en 63-runda.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Norra Skåne Premium
  • NorraSkåne.se - Alla artiklar på NorraSkåne.se
  • Norra Skåne-kortet - Förmånliga erbjudanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Leksands förstakedja sänkte Malmö

Carter Camper (till vänster) svarade för två mål när Leksand vann borta mot Malmö i SHL-ishockeyn.
Foto: Andreas Hillergren/TT
Sport
Sport Förstakedjan bar Leksand även i den andra SHL-matchen för säsongen.
Amerikanen Carter Camper svarade för två mål när Malmö besegrades med 5–3 och totalt svarade Dalaklubbens förstaformation för tio poäng på bortais.
– Det går att hylla dem hur mycket som helst, säger lagkamraten Martin Karlsson till C More.

Amerikanen Carter Camper och slovakerna Marek Hrivík och Peter Cehlarik svarade för sex poäng när Dalaklubben föll med 4–5 efter förlängning mot Skellefteå i SHL-premiären i lördags.

Då svarade Cehlarik för två mål när Leksand hämtade ikapp ett 1–4-underläge till 4–4 inom loppet av fem minuter i slutet av den tredje perioden.

Borta mot Malmö – som nu gjorde sin premiärmatch – fortsatte förstakedjan att producera poäng, men den här gången var det Carter som stod för den främsta målproduktionen.

Kopplade greppet i första

Först kvitterade den 32-årige forwarden till 1–1 drygt sju minuter in på matchen efter att Axel Wemmenborn gett hemmalaget ledningen. Leksands mål kom i numerärt överläge och blev vändningen för gästerna spelmässigt i ett Malmö arena, som hade 50 åskådare på läktarna.

Efter 12.42 kom nästa mål i powerplay för Leksand när Mattias Ritola styrde in ett skott från Cehlarik. Endast 19 sekunder före periodpausen föll även 3–1 när Camper satte upp Mattias Göransson för ett skottläge.

I den andra perioden startade Malmö återigen bra och Pathrik Westerholm kunde efter drygt fem minuter reducera bakom Janne Juvonen, men efter 11.24 var det återigen dags för Camper att näta. Med ett maskerat skott skickade amerikanen in 4–2 bakom Oscar Alsenfelt.

"Vi bjuder"

– Vi startar ganska bra i båda perioderna, men sedan växer de in när de får lite powerplay. Jag tycker att deras förstakedja är bra, men det känns som att vi bjuder på en del mål. Det är för enkelt, tycker jag, sade Malmöcentern Fredrik Händemark.

I den tredje perioden tryckte Malmö på för en reducering, men den kom först med 42 sekunder kvar att spela (Lars Bryggman) i spel sex mot fem spelare efter att ha tagit ut målvakten Alsenfelt. Närmare än så kom inte hemmalaget – i stället satte Peter Cehlarik 5–3 i tom bur.

Daniel Kihlström/TT

Sport

Moyes och två spelare testade positivt

West Hams manager David Moyes, till vänster, och två spelare testade positivt för coronaviruset inför kvällens match mot Hull.
Foto: Adam Davy/AP/TT
Sport
Sport

West Hams manager David Moyes och spelarna Issa Diop och Josh Cullen virustestades positivt för corona inför kvällens ligacupmatch mot Hull.

Samtiga fick omedelbart lämna arenan och bege sig hem. Alan Irvine, assisterande manager, tog över ledningen av laget.

Matchen pågår.

Sport

Bredare och spetsigare trupp än på flera år

Rökes tränare Rickard Träff.
Foto: Peter Paulsson
Sport
INNEBANDY Alla ingredienser finns där. Men anrättningen är inte riktigt färdig.
– Vi är väl 60-65 procent redo, säger Röketränaren Rickard Träff inför fredagens premiär i division två-innebandyn hemma mot Palmstaden.

Träff är nöjd med sitt spelarmaterial.

– Det är den bredaste och spetsigaste truppen vi haft på många år, säger han.

Röketränaren hade dock gärna fått några träningsmatcher till för att fintrimma laget.

– Det en till stora delar ny grupp vi har att jobba med, det är många nya att spela in. Det är en process och vi är inte riktigt i mål än. Vi får ha lite tålamod och ge det lite tid innan allt är på plats.

Rökes nyförvärv. Bakre raden fr.v: Albert Östman, Henrik Dahlström och Albin Kromnow. Främre raden fr.v: Aron Hurtig-Kokko, André Bengtsson, Adam Myrinder, Jimmy Malmgren och Filip Påhlsson.
Foto: Peter Paulsson

Röke är favorit i serien och även inom klubben är målet att ta sig tillbaka till division ett. Därför kan det låta lite oroande att höra Träff påpeka att alla de nya delarna inte riktigt sitter ihop än. Men Röketränaren är inte orolig.

– Grundkvaliteten och den individuella skickligheten i truppen är så pass god så lägger vi bara ner jobbet som krävs så ska vi kunna vinna. Och på fredag när det är premiär ska vi vara hundra procent påkopplade och redo att göra jobbet, säger han.

Förra säsongen kämpade Röke för livet i botten av ettan. Nu ska laget försöka rada upp segrar och dominera i division två. I ettan var varje seger en stor framgång - i tvåan kommer istället varje förlust att vara en enorm motgång.

– Det är en resa vi måste göra, vinnarkultur byggs inte på bara en sommar, säger Träff.

Och Träff förväntar sig att motståndarna i tvåan satsar på att backa hem, ligga på rätt sida och inte bjuda på något.

– Det kommer att ställa stora krav på oss, konstaterar han.

Vilka utgör stommen i den här upplagan av Röke?

– Det är ju många som varit med länge. Niklas och Jocke Larsson, Emil Martinsson, Filip Påhlsson. Jimmy Malmgren och André Bengtsson har också erfarenhet och rutin, säger Träff.

Några mindre kända namn som man ska hålla ett extra öga på?

– Backen Adam Myrinder ser spännande ut. Albin Kromnow har haft en framträdande roll i Willands tidigare, säger Träff och lyfter även fram spelare som Victor Olsson, Aron Hurtig-Kokko och Albert Östman.

– De kan bli en obehaglig upplevelse för motståndarna, säger Träff.

Vilka lag kommer att slåss mot er i toppen?

– Det ä svårt ... jag tror det kommer att bli en ganska jämn serie. FBC Helsingborg mötte vi i en träningsmatch och spelade 6-6 mot. De har ett ungt, välskolat gäng. Lomma har värvat friskt från Stanstad och har många spelare med division ett-rutin. Höllviken och Palmstaden har också rutinerade gäng, säger Träff.

Hur är känslan inför premiären?

– Det ska bli kul!

FAKTA

Premiäromgången

Första omgången i division två:

25 september:

Röke-Palmstaden

Örkelljunga-Malmhaug

Svedala-Höllviken B

FBC Engelholm-Bjärred

27 september:

Lund-Eslöv

Lomma-FBC Helsingborg

Det 13:e laget i serien är Skurup, som spelar sin första match 2 oktober mot Lomma.

Sport

”Självklart ska vi upp igen”

Rökes lagkapten Måns Andersson.
Foto: Peter Paulsson
Sport
INNEBANDY Målsättningen är tydlig. Röke ska tillbaka till division ett. Och det är Måns Andersson som ska leda laget.
– Det är klart att det är häftigt för mig som varit i klubben sedan barnsben att bli lagkapten för representationslaget, säger den 23-årige backen.

Måns Andersson - återtågets lokförare. ”Lokföraren” själv skrattar när han hör det.

– Det var ju väldigt klämkäckt, säger Röke IBK:s nya lagkapten.

Hur ser du på att ni förväntas gå upp i ettan?

– Det blir lite press, men mest är det inspirerande. För självklart ska vi upp igen. Klubben är inte på den nivå där den hör hemma, säger Andersson.

På vilken nivå hör Röke IBK hemma?

– På lång sikt - allsvenskan. Men vi måste ta det ett steg i taget.

Rökes lagkapten Måns Andersson.
Foto: Peter Paulsson

Måns Andersson är aningen för ödmjuk när han säger att han ”aldrig varit en ledande spelare på plan”. För naturligtvis blir man inte lagkapten i A-laget om man inte är en riktigt bra innebandyspelare. Men ledaren, pådrivaren och glädjespridaren Måns är lika viktig som spelaren Måns.

– Som spelare är jag en defensiv back. Andra vill helst sätta bollen i krysset, jag kan tycka det är lika gött att täcka ett stenhårt skott med låret, säger han.

– Jag har alltid försökt sprida glädje och skojat mycket. Men när det är allvar är det allvar, då är jag seriös och pushar och driver på mina lagkamrater.

Måns Andersson, lagkapten i Röke.
Foto: Peter Paulsson

Måns Andersson började spela i Röke när han var sex år och har varit klubben trogen sedan dess. Och för en spelare med ett så stort Rökehjärta känns det lite speciellt att få bindeln och leda klubbens A-lag.

– Jag minns ju tydligt när jag var yngre och satt på läktaren och hejade på spelare som Jocke Larsson och Emil Martinsson. Och nu är jag lagkapten i deras lag ...

Hur ser du på årets upplaga av Röke IBK?

– En stark upplaga. Vi har värvat in en härlig cocktail av gammalt och ungt, mycket kvalitet. Och vi har bra tränare som kan göra justeringar om det behövs.

– Vi har en bra trupp med bra kemi trots att det är många nya. Och så har det alltid varit i Röke, det tar inte lång tid för de nya att komma in i gemenskapen och bli en del av Rökefamiljen.

I division två väntar en annorlunda utmaning för Röke. Laget måste hantera pressen som kommer med att vara favorit i varje match.

– Nu är det vi som ska styra och ställa i matcherna, vi som måste driva upp tempot. Och de övriga vet ju att vi har värvat bra och har en bra trupp, så de kommer alltid att vara hundra procent påkopplade, lagen vi möter kommer att vara taggade till tänderna, säger Måns.

Trots att Röke har ett på pappret bra lag kommer det inte att finnas utrymme för några halvhjärtade insatser, påpekar lagkaptenen.

– Och det blir väl en av mina viktigaste uppgifter som kapten, det gäller att få med sig alla i gänget. Innebandy kan vi spela, men den mentala biten kommer att bli avgörande. Att se till så att vi är påkopplade mentalt är en av mina största uppgifter.

Måns Andersson har svårt att lyfta fram några enskilda nyckelspelare i årets Röke. Det finns helt enkelt för många för att det ska gå att peka ut ett fåtal frontfigurer.

– Det är klart att det finns några som säkert kommer att göra lite mer poäng. Men det är många som kommer att bidra. Måste jag säga någon så ... var ska man börja? Niklas Larsson blir enormt viktig. Jocke Larsson, Jimmy Malmgren ... nej, jag kan rabbla upp hur många som helst.

– Men Jocke Larsson har varit iskall på försäsongen, han har sparat sig till serien. Så håll ett öga på honom, han kommer att vara stekhet nu när allvaret drar igång, säger Måns.

FAKTA

Måns Andersson

Ålder: 23 år.

Bor: Hässleholm. Kommer från Finja.

Familj: Sambo och en drygt ettårig dotter.

Yrke: Elektriker.

Klubb: Röke IBK.

Position: Back.

Övrigt: Har spelat - och spelar ibland fortfarande - fotboll i Finja IF där pappa Magnus är tränare. ”Och om jag inte spelar är jag Finja IF:s största supporter. Finja har lika stor plats i mitt hjärta som Röke IBK”.

FAKTA

Träff om sin kapten

Röketränaren Rickard Träff om Måns Andersson: ”Valet av Måns som kapten var ganska naturligt. Han har varit med i A-truppen i ett gäng år nu och han är en naturlig ledare. En spelare som vill mycket och som vi tror kommer att utvecklas i och med kaptensskapet. Och han har bra uppbackning av i truppen.”

Sport

Topp tre är målet för HHF

Fredrik Nilsson och Fredrik Cherin ska föra Hässleholms HF:s damer till en topplacering i division tre.
Foto: Robert Rolf
Sport
HANDBOLL Bland de tre bästa innan jul, sen får de se hur långt det kan bära.
– Är vi inte i toppen blir jag besviken, säger Hässleholms HF:s tränare Fredrik Nilsson.

Efter många år i träda startade Hässleholms HF damlag i fjol och det slutade med en andraplats i division tre, och målsättningen i år är tydlig.

– Vi ska ligga där uppe topp tre, säger Fredrik Nilsson och med det menar han att HHF ska vara bland de tre främsta i höstserien och som sedan bildat en ny serie med sex övriga lag.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Norra Skåne Premium
  • NorraSkåne.se - Alla artiklar på NorraSkåne.se
  • Norra Skåne-kortet - Förmånliga erbjudanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg
ANNONS

Detta är en sponsrad artikel och inte skriven av tidningens journalister.

Omega 3

Stor efterfrågan på Omega 3 råder i hela landet

Omega3 Ända sedan pandemin startade har försäljningen av tillskott och munskydd ökat drastiskt.

Senast igår rapporterade Kronans apotek att försäljningen av munskydd ökat med 86% under augusti jämfört med juli.

Ett tillskott som väckt både debatt och anmälningsvåg mot en viss Katrin Zytomierska är omega-3. Detta efter att Zytomierskas reklam fick över 120 anmälningar då reklaminlägget ansågs vilseledande och vinklades enligt många mot att Omega 3 skulle skydda mot Covid-19.

”Omega 3 relaterade sökord står ut i dagsläget”

Enligt Hittaonlineapotek som är en jämförelsesida för online apotek så har trafiken ökat drastiskt senaste två månaderna för söktermer som ”bästa omega-3”.

Då majoriteten av trafiken som kommer in till sidan är organisk så kan vi enkelt mäta och se vilka termer som är populära på de olika sökmotorerna.
 Just omega 3 relaterade sökord står ut i dagsläget. Där har vi fått lägga extra krut på artikeln besökarna verkar uppskatta vår jämförelse och den informationen vi har att erbjuda.

Jämförelsen av bästa Omega 3 hittar du här.

Kort om Omega 3

Omega-3 är ett samlingsnamn för en grupp av fleromättade fettsyror. Fem till tio procent av den energi som vi får i oss från mat rekommenderas komma från fleromättade fetter.

Du hittar fleromättade fetter i form av omega 3 och omega 6 i livsmedel som lax, makrill, sill, sardiner, algväxter, valnötter eller rapsolja.

Livsmedelsverket rekommenderar en varierad kost med fisk två-tre gånger i veckan.

Sport

Bjärnum bygger vidare

Bjärnums tränarduo Tobias Andersson och Anton Westher.
Foto: Robert Rolf
Sport
HANDBOLL Seriepremiär på fredag. Bjärnum mot Ankaret i division tre. Och Bjärnumstränaren Anton Westher ser fram emot att serien drar igång.

– Vi har väl inte satt upp några resultatmål, utan målet är att försöka utveckla alla våra spelare, säger Westher, som leder Bjärnum tillsammans med Tobias Andersson.

Redan prenumerant?
1 kr första månaden
Alla Premiumartiklar för 1 kr första månaden, därefter dras 99 kr per månad. Bindningstiden är aldrig mer än en månad. Säg upp när du vill.
Ingår i Norra Skåne Premium
  • NorraSkåne.se - Alla artiklar på NorraSkåne.se
  • Norra Skåne-kortet - Förmånliga erbjudanden varje månad
  • Nyhetsbrev - Senaste nytt direkt i din meljkorg

Sport

Sjöstrand: "Ställer inte upp på svartmålning"

Fotbollsförbundets generalsekreterare Håkan Sjöstrand. Arkivbild.
Foto: Jonas Ekströmer/TT
Sport
Sport Svenska fotbollförbundets generalsekreterare Håkan Sjöstrand slår tillbaka mot de anklagelser som riktas mot Zlatan Ibrahimovic och landslagsledningen.
– Den svartmålning som nu görs av Sveriges största och främsta fotbollsspelare genom tiderna, den ställer jag inte upp på, säger han till Aftonbladet.

Ibrahimovic pekas ut som en översittare i Olof Lundhs nya bok Landslaget enligt Lundh. De uppgifter fotbollsjournalisten för fram i boken bekräftades under tisdagen av en mångårig landslagsledare som uttalade sig anonymt för tidningen.

Tidigare landslagschefen Lars Richt får också kritik för att ha sett mellan fingrarna med Ibrahimovics beteende mot vissa spelare och ledare.

Sjöstrand säger att han inte har läst Olof Lundhs bok.

"Anonyma källor"

– Därför har jag uppriktigt svårt att kommentera olika lösryckta påståenden. Jag befinner mig på Island med damlandslaget och har fullt fokus på andra saker än berättelser i en bok som, om jag förstått det hela rätt, dessutom lutar sig mot en massa anonyma källor och vad någon hört eller tror sig ha hört. Boken heter ju Landslaget enligt Lundh, inte Landslaget enligt sanningen. Det är en väsentlig skillnad för mig, säger Sjöstrand.

De graverande uppgifter den anonyme landslagsledaren kommer med kommenterar Håkan Sjöstrand, generalsekreterare sedan 2014, så här:

– Jag tror så här: Att det kan hetta till på högsta nivå där allt handlar om att vinna, det är en del av de här sammanhangen. Man kan inte ha högre kravställning på sig än när man är en del av fotbollslandslaget. Självklart uppstår det ibland en frustration i kombination med adrenalin och andra starka viljor. Men den svartmålning som nu görs av Sveriges största och främsta fotbollsspelare genom tiderna, den ställer jag inte upp på. Den känns för mig helt främmande och orättvis. Dessutom har ju spelarna som pekats ut som offer uttalat sig och förnekat och tonat ned det som påstås.

Viktig match

Sjöstrand har inga tankar på att gå till botten med anklagelserna mot Ibrahimovic.

– För att någon anonymt har sagt något och att någon har skrivit en bok där det påstås saker? Nej. Damlandslaget spelar en oerhört viktig EM-kvalmatch i kväll och jag hade önskat att uppmärksamheten riktades mot den matchen snarare än mot något som anonyma personer påstår har hänt för flera år sedan, säger Håkan Sjöstrand till Aftonbladet.

Sport

Musovic i stället för Falk mot Island

Zecira Musovic.
Foto: Adam Ihse/TT
Sport
Sport Det blir Rosengårds Zecira Musovic som vaktar Sveriges mål i kvällens gruppfinal i EM-kvalet i fotboll mot Island.
Därmed petar hon Göteborgs Jennifer Falk, som höll nollan mot Ungern i torsdags.
Stina Blackstenius finns inte med i matchtruppen.

Förbundskapten Peter Gerhardsson satsar på samma elva som i 8–0-segern mot Ungern, med ett undantag. Det blir Zecira Musovic, inte Jennifer Falk, som vaktar målet mot Island i Reykjavik, och därmed ersätter ordinarie förstamålvakten Hedvig Lindahl, som är skadad.

Kvällens match blir Musovics tävlingsdebut i landslaget.

På topp är det åter Anna Anvegård, tremålsskytt mot Ungern, som startar. Göteborgs Stina Blackstenius togs med i EM-kvaltruppen trots en bristning i baksida lår, men kommer inte att spela. Precis som mot Ungern sitter Blackstenius på läktaren, den här gången i sällskap med klubbkompisen Filippa Curmark.

Sveriges startelva (4–3–3): Zecira Musovic – Amanda Ilestedt, Linda Sembrant, Magdalena Eriksson, Jonna Andersson – Nathalie Björn, Kosovare Asllani, Caroline Seger – Sofia Jakobsson, Anna Anvegård, Lina Hurtig.

Avbytare: Jennifer Falk (mv), Emma Holmgren (mv), Nilla Fischer, Jessica Samuelsson, Emma Kullberg, Julia Zigiotti Olme, Julia Roddar, Olivia Schough, Loreta Kullashi, Rebecka Blomqvist, Pauline Hammarlund, Mimmi Larsson.

På läktaren: Filippa Curmark och Stina Blackstenius.

Islands startelva (4–3–3): Sandra Sigurdardóttir – Gunnhildur Yrsa Jónsdóttir, Ingibjörg Sigurdardóttir, Glódís Perla Viggósdóttir, Hallbera Gudný Gísladóttir – Alexandra Jóhannsdóttir, Sara Björk Gunnarsdóttir, Dagný Brynjarsdóttir – Karólína Lea Vilhjálmsdóttir, Elín Metta Jensen, Sveindís Jane Jónsdóttir.

Lasse Mannheimer/TT

NÄSTA ARTIKEL