En anhållen efter skott i Biskopsgården
Publicerad 6 oktober 2020 • Uppdaterad 25 november 2021
En person har anhållits för mordförsök efter måndagens skottlossning i Biskopsgården i Göteborg, uppger polisregion Väst.
Två personer skadades när någon sköt genom en entrédörr in i en trappuppgång vid 20-tiden på kvällen.
En av de skadade uppges ha blivit träffad i benet, medan den andre fått en rispa vid ryggen. På platsen fanns också flera personer som inte träffades av skott.
Vittnen hörde en handfull skott och såg minst en maskerad person fly efter skottlossningen.
Flera personer hämtades till polisförhör under kvällen. En av dem greps och är nu anhållen som misstänkt för försök till mord.
Polisen har haft dörrknackning i området och gjort en teknisk undersökning av brottsplatsen.
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.