Italien förbereder förstatligande av Alitalia

Publicerad 10 oktober 2020 • Uppdaterad 25 november 2021
Ett Alitalia-flygplan på flygplatsen El Dorado i Colombias huvudstad Bogotá. Arkivbild.
Ett Alitalia-flygplan på flygplatsen El Dorado i Colombias huvudstad Bogotá. Arkivbild.Foto: Ricardo Mazalan/AP/TT

Italiens regering har gett grönt ljus till ett nytt statligt företag som ska ta över det krisdrabbade flygbolaget Alitalias tillgångar.

– I dag föds Italiens nya flaggskepp, sade transportminister Paola De Micheli då hon skrev under beslutet tillsammans med flera andra ministrar sent i fredags.

Alitalia har dragits med ekonomiska problem i minst tio år och har, liksom hela flygbranschen, drabbats hårt av coronakrisen.

Planen på ett förstatligande behöver även godkännas av EU-kommissionen.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.