"Covid-19 skapades i ett labb"

Publicerad 16 oktober 2020 • Uppdaterad 25 november 2021
Genoa-målvakten Mattia Perin påstår att coronaviruset skapades i ett laboratorium. Arkivbild.
Genoa-målvakten Mattia Perin påstår att coronaviruset skapades i ett laboratorium. Arkivbild.Foto: LaPresse/Tano Pecoraro/AP/TT

Den italienska fotbollen skakas av flera coronafall hos Seria A-klubbarna. Genoa är den klubb som har drabbats hårdast, och 22 fall har konstaterats inom klubben.

Nu kommer lagets förstemålvakt tillika italienska landslagsmålvakten Mattia Perin med ett kontroversiellt uttalande.

– Jag är fortfarande övertygad om att allt (viruset) var skapat i ett laboratorium och överfört från djur, säger Perin, som var Genoas första coronasmittade, till La Repubblica.

Genoa har från flera italienska medier anklagats för att ha varit den klubb som spridit viruset inom fotbollen.

– Jag är inte den som fört smittan vidare in i italiensk fotboll, säger Perin.

Zlatan Ibrahimovic är tillbaka efter sin coronakarantän och hans Milan ställs mot Inter i "Derby della Madonnina" på lördag. Inter har drabbats av tre coronafall inför matchen.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.