Terroranklagade avrättade i Iran

Publicerad 3 januari 2021 • Uppdaterad 25 november 2021

Två personer har hängts i Iran anklagade för terrorism, och ytterligare en person anklagad för mord och väpnat rån.

De tre männen avrättades tidigt på söndagsmorgonen i provinsen Sistan och Baluchistan i sydöstra Iran.

De terroranklagade männen var dömda för bland annat bombattentat och samröre med Jaish al-Adl, en jihadistgrupp som utfört flera uppmärksammade attentat i Iran de senaste åren.

Människorättsorganisationer kritiserar regelbundet Iran för dess många avrättningar, och FN har särskilt fördömt landets dödsdomar mot personer under 18 år.

Enligt Amnesty International avrättades minst 251 personer i Iran under 2019, den näst högsta siffran i världen efter Kina.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.