Klart: Blomqvist återvänder till Mjällby

Publicerad 11 januari 2021 • Uppdaterad 25 november 2021
Andreas Blomqvist är tillbaka i Mjällby. Arkivbild.
Andreas Blomqvist är tillbaka i Mjällby. Arkivbild.Foto: Stina Stjernkvist/TT

Mittfältaren Andreas Blomqvist återvänder till Mjällby efter fem säsonger i IFK Norrköping och en i danska Ålborg.

"Att kunna presentera 'Adde' som ett nyförvärv är självklart en drömvärvning. En spelare från regionen, som representerat vår förening tidigare och dessutom en väldigt bra fotbollsspelare. Hans speluppfattning och passningskvalité håller hög allsvensk nivå", säger Mjällbys sportchef Hans Larsson till klubbens hemsida.

Blomqvist spelade 2011–2014 i Mjällby. Han har skrivit kontrakt fram till och med 2022.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.