Annons

Amerikanernas bilar är rekordgamla

Publicerad 14 juni 2021 • Uppdaterad 24 november 2021
Trafik vid infarten till Chicago. Arkivbild.
Trafik vid infarten till Chicago. Arkivbild.Foto: Shafkat Anowar/AP/TT

Bilflottan i USA är äldre än den varit någon gång hittills, efter ett pandemiår där det sålts relativt få nya bilar.

Snittåldern på en bil var 12,1 år förra året, rapporterar The Wall Street Journal som hänvisar till beräkningar från analysföretaget IHS Markit. Då hade den sjunkit långsamt i tolv års tid, men under 2020 sjönk den särskilt snabbt.

Annons

Bakom siffrorna ser IHS Markit att köpare har fått betala mycket både för nyproducerade och begagnade bilar en längre tid. Moderna bilar kan också rulla många fler mil och således hålla för flera ägarbyten.

– Det har förlängt fordonets livscykel och skapat värde för fler köpare längs med hela kedjan, säger Todd Campau vid IHS Markit till WSJ, och tillägger att även en tredje eller fjärde ägare kan få ut många mil ur en bil.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons