GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

Bjerkebo glänser i Youth League – tvåmålsskytt mot Chelsea

Malmös FF:s A-lag har inte lyckats näta mot de europeiska tungviktarna. Men klubbens U19-lag hittar målet även när motståndet heter Juventus, Zenit eller Chelsea. Och det är framförallt Stobykillen Isak Bjerkebo som står för målproduktionen.
FOTBOLL • Publicerad 22 oktober 2021 • Uppdaterad tisdag 13:27
Isak Bjerkebo.
Isak Bjerkebo.

MFF:s A-lag spelar som bekant i Champions League i år, men mot Juventus, Zenit och Chelsea har MFF inte alls räckt till. Noll poäng – och noll mål.

Poängmässigt går det i och för sig inte jättemycket bättre för klubbens U19-lag, som spelar i Youth League mot samma klubbar som A-laget. U19-killarna har tagit en poäng (kryss mot Juventus), men ungdomarna har varit betydlig målgladare än MFF-seniorerna. 2–2 mot Juventus, 2–3-förlust mot Zenit och 2–4-förlust mot Chelsea. Totalt sex gjorda mål – och hälften av målen har Hässleholms IF-fostrade Stobykillen Isak Bjerkebo svarat för.

– Det har trillat in lite mål nu i både Youth League och serien, det känns gött att det lossnat. Jag känner mig i fin form, säger anfallaren Bjerkebo efter två fullträffar i förlustmatchen borta mot Chelsea.

Bjerkebo och MFF gjorde en mycket bra match i London – i 60 minuter. Men en match varar ju i 90 minuter ...

– Jag är jättenöjd med 60 minuter. Men sen pressar de på bra, vi blir nedtryckta och tabbar oss lite. Det känns segat att förlora, säger Bjerkebo, som spelar central forward i ett tremannaanfall.

Han prickade in både 0–1 och 0–2 innan hemmalaget vände.

– Vår ytterback fick en crossboll och drev inåt, jag befann mig på bakre ytan och fick bollen och det var bara att sätta dit den fram till 1–0. Vid andra målet var det Sebastian Nanasi som tog avslut. Det tog på en täckande Chelseaspelare och jag kunde skjuta in returen på volley, säger Bjerkebo om sina mål.

Isak Bjerkebo nätade även mot Zenit och har tre mål på tre matcher i Youth League.

– Det är riktigt mäktigt att spela Youth League. Vi reser dagen före match, tränar på matcharenan, sover på hotell och sen är det match nästa dag. Allt från uppladdning till match är mäktigt, säger Bjerkebo om att möta storklubbarnas U19-lag.

Även i P19-allsvenskan har 18-årige Bjerkebo visat fin målform. I ett MFF som ligger trea i den södra allsvenskan har han gjort sju mål på 13 matcher och toppar den interna skytteligan tillsammans med Samuel Burakowsky (som har sju mål på 16 matcher).

Nästa match för Bjerkebo och U19-laget är hemma mot Chelsea 2 november. Och då hoppas Stobykillen på bra stöd från läktarhåll.

– Det hade varit jättekul om nära och kära och kompisar från Hässleholm kommer till Malmö och kollar. De uppmanar jag dem att göra, säger Bjerkebo.

Peter PaulssonSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.