Annons

Är Åhusbor ovanligt gnälliga?

Vad jag bland annat tänker på är det missnöje som visas i enkäter och andra frågeställningar om Åhus Vårdcentral. Ofta långt ner i betyg, åsikter och andra värderingar.
Åhusliv • Publicerad 13 november 2023
Detta är en opinionstext i Norra Skåne. Åsikter som uttrycks är skribentens egna.
Inget fel på vårdcentralen i Åhus, hävdar skribenten.
Inget fel på vårdcentralen i Åhus, hävdar skribenten.Foto: Erik Svensson

Jag förstår ingenting av detta, jag har varit listad där i alla år, sedan jag kom till Åhus 1979. Under många år hade jag inga behov av sjukvård, men desto fler anledningar har kommit med åren och under senare tid ganska ofta. Det fantastiskt glada, trevliga bemötande och engagemang jag fått från alla, är över vad jag skulle förvänta mig i en ansträngd sjukvård.

Problemen i vår nära sjukvård ligger i att remisser till specialister inom vårt närområde ( CSK ) inte kan ge tider inom vårdgarantin tre månader och alternativ erbjuds. Själv har jag besökt öron näsa hals i Simrishamn, tid till magnetröntgen i Ystad och fått ett val efter remiss om besök till ortoped i Växjö eller Ängelholm (9-10 månaders väntetid i Hässleholm).

Annons

Åhus Vårdcentral har gjort vad dom skall. Därför förstår jag inte var missnöjena kommer ifrån.

Åhusborna är kanske som Westerhede skriver, satta på undantag i kommunen och därför kinkiga.

Roger Hildebrand

Annons
Annons
Annons
Annons