Annons

Dödligt våld en vana

Tyvärr har vi vant oss vid det dagliga dödliga våldet som sker i princip hela landet. Så även här i vårt område.
Våldet • Publicerad 26 september 2023
Detta är en opinionstext i Norra Skåne. Åsikter som uttrycks är skribentens egna.
Våldet har spridit sig ut till småorterna
Våldet har spridit sig ut till småorternaFoto: Oscar Olsson/TT

Det som först var en uppgörelse mellan kriminella gäng i storstäderna, har nu med fruktansvärd hastighet spridit sej till oss här i småstäderna.

Och de kriminella bossarna är så ”smarta” att dom skickar ut snorvalpar som är under 18 år, för att begå morden.

Annons

Och skulle då denna snorunge åka fast och dömas, ja då blir det ”en klapp på axeln” med ett straff som högst fyra år på ett SIS hem. Men nu i en del fall blir det bara två års inlåsning.Två år för att ha ihjäl en människa!

Dessa SIS hem verkar inte ha så säkra lås på dörrarna, det sker ju en och annan rymning då och då.

Den nya regeringen har ju skärpt lagarna vad beträffar det dödliga våldet bland det känns ju som en droppe i havet, när dessa unga, som inte vet bättre, bara fortsätter med sina gärningar.

Priset vi får betala av detta ”nya” fenomen, är att polisen får lägga mycket mer av sin tid att stävja denna brottslighet.

Som följd av detta blir all annan aktivitet för polisen undanskuffad, ibland får man leta med en ficklampa för att hitta en polis och att ringa kan man glömma.

Det vi upplever nu, våldsvågen som härjar som en böldpest i vårt vackra land, är en kvarleva från tidigare regeringar som har varit allt för liberala med det här med straffsatser, speciellt då för unga personer.

Därtill en alltför generös invandring för en 7-8 år sedan har ju inte gjort saken bättre, tvärtom värre.

Det är det vi ser följderna av idag. Laglöshet och allt annat jävelskap.

Är det detta samhälle vi vill leva i och ska vi vänja oss att det kanske blir värre?

Jag har kommit lite till åren, men mina barn och barnbarn och alla andras, vad är det för framtid som väntar dom?

Erik Bergström, Stoby

Annons
Annons
Annons
Annons