Två mogna partier bättre än inkompetenta tomtar
Både M och S är stora regeringskompetenta partier som förenas i en tämligen avideologiserad anda av social ingenjörskonst. Om skönlitteratur fortfarande får tas som sanningskälla så skildras socialdemokrater som tämligen grånade praktiker redan i Sven Delblancs Hedeby-svit. Socialdemokrater som irriterade sig på kommunisternas höga brösttoner och hellre fick små praktiska saker gjorda successivt.
”Kommunpolitik handlar ofta om en slags tråkig praktisk förvaltning och inte den ideologiska tuppfäktning och positionering som sker på riksplanet.”
Det är denna anda av en slags grå robust kompetens som gör att ett samarbete mellan S och M i kommunen nu äntligen ger mognad efter en tid då Sverigedemokraterna visat sitt sanna tryne.
Kommunpolitik handlar ofta om en slags tråkig praktisk förvaltning och inte den ideologiska tuppfäktning och positionering som sker på riksplanet och två mogna partier är bättre än en klick inkompetenta tomtar.
Jesper Nordström