Annons

200 vinnare prisades

HÄSSLEHOLM Årliga och stora prisutdelningen för 200 av Hässleholms IF:s fotbollsspelare
Hässleholm • Publicerad 23 oktober 2014 • Uppdaterad 25 november 2021

– Som Malmö MFF. Inte många trodde på dem men de trodde på sig själva, stenhårt. Nu spelar de i champions league.Det budskapet ville Andreas Wester och HIF förmedla när det var dags för den årliga och stora prisutdelningen för 200 av klubbens fotbollsspelare på restaurang Farozon. Alla var där, utom de allra minsta och de äldsta spelarna som håller egna avslutningar. Barn och föräldrar samlades strax före klockan 18 för att kalasa på kanelbullar och saft. Sedan var det dags för prisutdelning från scenen. Alla lag med tränare kallades upp och spelarna fick motta träningspriser och applåder.

Andreas Wester meddelade från scenen också att han slutar som ungdomsansvarig inom klubben efter många år. Efterträder från årsskiftet gör Joakim Bragée som funnits i klubben som tränare sedan 2008.Andreas Wester släpper inte fotbollen om någon nu trodde det.– Nej nu ska jag enbart jobba med att vara tränare för 00-laget. Att enbart vara tränare har jag inte varit på många år, säger Andreas till tidningen. Andreas Wester passade också på att hylla klubbens tränare.– Deras ideella insats är grunden för allt, det ställer upp fyra, fem pass i veckan. Otroligt!

bild 1/2
Andreas Wester (höger) slutar som ungdomsansvarig i klubben. Tar över gör Joakim Bragée (till vänster).
Pojkar födda 2007 kom upp på scenen och fick priser. FOTO: CARL-JOHAN BAULER
Andreas Wester (höger) slutar som ungdomsansvarig i klubben. Tar över gör Joakim Bragée (till vänster).
Pojkar födda 2007 kom upp på scenen och fick priser. FOTO: CARL-JOHAN BAULER
Carl-Johan BaulerSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons