Burgare och bilar bäst ihop

Hässleholm • Publicerad 23 maj 2018 • Uppdaterad 25 november 2021

Onsdagens träff var den andra för säsongen och maj månads soliga väder har medfört dubbla besökarsuccéer.

– Tendensen är annars att starten brukar vara lite seg eftersom det är väldigt väderberoende, säger Tykarpsgrottans Anna Axelsson och tillägger att det i alla fall inte är något fel på aptiten bland besökarna:

– Förra onsdagen sålde vi 200 hamburgare på en kväll, det är bra för att vara i maj.

På gräsmattan stod gamla, nya, stora och små bilar av det häftigare slaget uppställda. Intill fanns motorcyklar med samma attribut.

En av de som spanade in de fyrhjuliga åken, och inte minst en gammal Amazon, var Nisse Delkertz.

– En sådan har man haft. Ja, några stycken faktiskt, kommenterar han den svarta amazonen.

De lite yngre förmågorna hade hoppborgar att roa sig i och nytt för säsongen är även att Tykarpsgrottan försett sig med ett husband.

– Jag snubblade nästan över dem. De ska spela här i sommar, säger Anna Axelsson.

– En lite blandad repertoar blir det. Rock, lite pop och ballader främst. Helt akustiskt, säger Joachim Nilsson och Billy Juhlin som tillsammans utgör orkestern.

Träffarna kommer att fortsätta varje onsdagskväll under hela sommaren och så länge vädret är gynnsamt lär kön med motorfordon sträcka sig lång.

– Det är ett bra sätt att träffas och snacka lite skit, jag känner ju själv att jag lever upp i det här vädret, avslutar Anna Axelsson.

bild 1/5
Även hojåkarna hade hittat till Tykarpsgrottan.
Varje onsdagskväll i sommar vankas det bil och mc-kafé vid Tykarpsgrottan. 						foto: Magnus Wahlström
Nisse Delkertz beundrade en gammal Volvo Amazon.
Billy Juhlin och Joachim Nilsson stod för musiken under kvällen.
Markus Axelsson hade bra fart på grillen.
Även hojåkarna hade hittat till Tykarpsgrottan.
Varje onsdagskväll i sommar vankas det bil och mc-kafé vid Tykarpsgrottan. 						foto: Magnus Wahlström
Magnus WahlströmSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.