Djur och skräp vid Lursjön

Hästveda Djurskyddet Snapphanen har haft ett evenemang tillsammans med författaren Mari Bister för barn vid Lursjön.
Hässleholm • Publicerad 20 juli 2019 • Uppdaterad 25 november 2021

Deltagarna kunde bland annat gå en tipsrunda med deckarupplägg om djur och nedskräpning.

Tio frågor var uppsatta, vara nio handlade om nedskräpning, ett skräp per station (bland annat glas, gift, olika linor, fiskenät och plastpåsar). Sista frågan handlade om hundar i varm bil.

Vid varje fråga fanns en ledtråd till var nästa fråga fanns. Texten i ledtrådarna var uppbyggd kring Djurdeckarna-serien och huvudpersonerna Jakob och Joakim.

Alla deltagare fick diplom och bokmärke.

Tio pristagare belönades efteråt med medalj och ett valfritt pris från prisbordet. De fick välja mellan Djurdeckarna-böcker eller mjukisdjur, mugg eller nyckelring från Djurskyddet.

Utöver detta äventyr hade författaren Mari Bister också boksignering av Djurdeckarna.

– Djurdeckarna-boken Katthemsäventyret används flitigt av skolbibliotekscentralen i Hässleholms kommun, som sätter ihop boklådor till kommunens pedagoger.

– Så det kändes extra roligt att komma till just Hässleholms kommun, sade hon efter evenemanget som hon hoppas kunna återupprepa någonstans i kommunen. (NSk)

bild 1/2
Författaren Mari Bister signerade också sina böcker.
I väntan på prisutdelning efter tipspromenaden vid Lursjön.Foto: håkan Bister
Författaren Mari Bister signerade också sina böcker.
I väntan på prisutdelning efter tipspromenaden vid Lursjön.Foto: håkan Bister
Hans Bryngelson
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.