Annons

Apple köper svenskt skivbolag

Musik • Publicerad 6 september 2023
Robert von Bahr, grundare och vd Bis Records. Pressbild.
Robert von Bahr, grundare och vd Bis Records. Pressbild.Foto: Pressbild/TT

Det svenska skivbolaget Bis Records, som specialiserar sig på klassisk musik, köps upp av Apple. Bis utbud av samtida och klassisk musik ska inlemmas i den amerikanska tech-jättens musiktjänst Apple Classical.

Bis vd Robert von Bahr bekräftar nyheten i ett öppet brev på skivbolagets hemsida, där han konstaterar att affären blir av i samma veva som Bis Records fyller 50 år.

Annons

"Efter noggrant övervägande och efter att just ha fyllt 80 är jag glad att kunna avslöja den ganska så omvälvande nyheten att vi har fattat beslutet att bli en del av Apple-familjen", skriver von Bahr.

Apple lanserade sin tjänst för klassisk musik i mars i år, fristående från sin mer kända Apple Music-app.

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons