Annons
Stort biointresse för "Black Panther"
Film • Publicerad 13 november 2022
"Black Panther: Wakanda forever" har dragit in 180 miljoner dollar, motsvarande omkring 1,9 miljarder kronor, under premiärhelgen på nordamerikanska biografer, enligt preliminära uppskattningar.
Premiären är därmed den näst största i år i Nordamerika. Endast "Doctor Strange in the multiverse of madness", också det en Marvelfilm, har haft större intäkter under en premiärhelg 2022.
I övriga länder där "Black Panther" haft premiär har filmen filmen sålt biljetter för ytterligare 150 miljoner dollar.
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons