Underhållande om vänskapstrubbel och sommarlov
Rekordsommar
Författare: Malin Edgren
Illustratör: Jennifer Berglund
Förlag: B Wahlströms
Under sommaren ska Joni slå världsrekord i att cykla snabbt och Shirin ska börja på seglarskola. Det bestämmer de på skolavslutningen. Malin Edgren låter sedan läsaren följa Joni genom intensiva träningspass, scener i bonusfamiljen och dagar hos morfar som är cykelmästare. Kapitlen är korta och språket är enkelt.
Bilderna, skapade av Jennifer Berglund, går alla i svartvitt. Med mjuka linjer lyfts känslosamma ansikten och avgörande situationer fram.
Snart hopar sig nämligen problemen. Joni och morfar blir osams och en olycka inträffar. Men varför ljuger morfar? Och vad ska Shirin säga om Joni misslyckas med rekordet?
”Rekordsommar” är en bok full av förväntningar och varma relationer, men också av konflikter och hemligheter. Den underhåller för stunden, men är lite väl stram i sin utformning.