Annons
EU-ministrar möttes av aktivister i Uppsala
Klimat • Publicerad 18 april 2023
EU:s miljöministrar med miljö- och klimatminister Romina Pourmokthari (L) i spetsen möttes av Greenpeaceaktivister när de anlände till middag på Uppsala slott. Ministrarna befinner sig i Sverige för ett två dagar långt informellt möte och miljöaktivisternas budskap var att de inte ska gå på den svenska regeringens “sagor” om det hållbara, svenska skogsbruket.
Greenpeace är kritiskt till hur det svenska skogsbruket bedrivs och formade bland annat en “kalhyggesallé” på vägen till slottet.
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons