Annons
Fyra år för tre kilo knark i ryggsäcken
Brott • Publicerad 26 september 2023
En man i 25-årsåldern greps i somras i Haparanda med nära tre kilo amfetamin och 200 gram kokain i ryggsäcken. Nu döms han av tingsrätten till fyra års fängelse för grovt narkotikabrott, rapporterar lokala medier.
Mannen kontrollerades av tullen vid järnvägsstationen i Haparanda i slutet av juli i år och då påträffades narkotikan i hans ryggsäck. Mannen greps och i förhör erkände han att han hade transporterat narkotikan från Stockholm för att lämna den i Haparanda.
Den dömde mannen är hemmahörande i en annan ort i södra Sverige.
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons