Ny ägare till hus i Lönsboda – köpesumman 240 000 kronor

Lönsboda Sarah Olivia Stenbäck, 40 år, har köpt huset på Vintergatan 1 i Lönsboda av säljaren Ann-Christin Klefbohm Stenbäcks dödsbo och Ulf Thomas Klefbohm.
Publicerad 23 maj 2018 • Uppdaterad 25 november 2021

Sarah Olivia Stenbäck, 40 år, har köpt huset på Vintergatan 1 i Lönsboda av säljaren Ann-Christin Klefbohm Stenbäcks dödsbo och Ulf Thomas Klefbohm. Köpesumman blev 240 000 kronor och den nya ägaren tog över huset i april 2018. Husets byggår är 1967 och det har en boyta på 85 kvadratmeter.

I mars såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Södra Gränsgatan 39. Där såldes ett 140 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 550 000 kronor.

Fakta:

Datum: 2018-04-23

unitedrobots
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.