Annons
Ökat intresse för att hjälpa vid hjärtstopp
Publicerad 14 juni 2021 • Uppdaterad 25 november 2021
Efter att den danske fotbollsspelaren Christian Eriksen föll ihop under en EM-match i lördags har fler personer anmält sig till att bli sms-livräddare, en nationell sms-tjänst för att kunna hjälpa till vid hjärtstopp, rapporterar P3 Nyheter.
Personer som anmält sig till tjänsten får sms när det har larmats om ett hjärtstopp i dennes närhet, så att den kan rycka in innan vårdpersonal hunnit dit.
Annons
En vanlig vecka får tjänsten 150 till 200 nya användare och förra veckan var det 488. Det var en tydlig ökning dygnet efter dramatiken kring Christian Eriksen på Parken i Köpenhamn, uppger tjänstens driftansvarige David Fredman för P3.
Totalt har fler än 76 500 personer anmält sig till sms-tjänsten.
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons