Om arabvärldens störste poet

Kultur och Nöje De ska berättar om Qabbanis liv och poesi, om hur en stor kärlekslyriker men även en djärv politisk provokatör kan uppnå idolstatus.
Publicerad 17 april 2009 • Uppdaterad 14 december 2021
Nizar Qabbani.
Nizar Qabbani.

De ska berättar om Qabbanis liv och poesi, om hur en stor kärlekslyriker men även en djärv politisk provokatör kan uppnå idolstatus. Föredraget förklarar även varför den arabiska diktkonsten hör till den högst ansedda konstarten i den arabiska kulturen. Här ett exempel på Qabbanis dikt: Jag tillverkar inga gungstolar åt er med min poesi så att ni kan vila middag jag tillverkar kuddar stoppade med orkaner nålar som oroar knivar som väcker frågor! Bo Holmberg är professor i semitiska språk (arabiska) vid Lunds Universitet. Cecilia Persson är poet och historiker.

Maria ZandihnSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.