Översvämningar i Kongo-Kinshasa – nära 400 döda
Kongo-Kinshasa • Publicerad 7 maj 2023
Nästan 400 människor har mist livet till följd av de översvämningar som tidigare i veckan drabbade östra Kongo-Kinshasa efter kraftigt regnande, rapporterar lokala myndigheter.
Det kraftiga regnet, översvämmade floder med jordskred som följd ledde till att hundratals hus i provinsen Södra Kivu sveptes iväg med vattenmassorna. Flera byar hamnade under vatten och åkrar ödelades.
– Sedan i torsdags har vi hittat kroppar varje minut och begraver dem, säger en lokal representant.
Styret i Södra Kivu har skickat en båt fylld med bönor, mjöl och annan mat, presenningar och medicin till det drabbade området.
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.