Sommarkryssa med Flygande Fåtöljen
Sommarkryss har arrangerats med jämna och ojämna mellanrum i Hembygdsparken, Nu är det medlemmarna i gruppen Flygande Fåtöljen som tar upp traditionen efter några års uppehåll.
– Vi kände att vi ville göra någonting lite enklare den här gången efter en musikal och två revyer, och det här tror vi kan vara lagom, säger Frida Westberg som tillsammans med Karl Lindén gör frågorna till Sommarkrysset.
De kommer att köra sex kvällar under sommaren och hålla till vid kaféet.
– Det blir lite mysigare och intimare där, säger Max Åfeldt som är en av två solister den första kvällen, söndagen den 19 juni.
Med ett eget husband vill de sätta sin egen prägel på kvällarna som är uppdelade i två 45-minuters pass med en paus mitt i. Dessutom har de anlitat Annie Ramsauer som konferencier under krysskvällarna.
– Förhoppningsvis hittar hässleholmarna hit och gillar vad vi gör, och kanske kan det bli en tradition. Det är lite enklare att göra det här en än en revy för det kräver så mycket mer, det kände vi i fjol, säger Frida Westberg.