Glas målskytt för Bayern igen
Publicerad 4 september 2021 • Uppdaterad 24 november 2021
Landslagsförsvararen Hanna Glas har inlett säsongen på bästa sätt i tyska Bayern München. I ligamatchen borta mot Sand gjorde svenskan mål för andra matchen i rad.
28-åringen nådde högst på en hörna i den 37:e minuten och nickade in 2–0 till det regerande mästarlaget.
Drygt en kvart tidigare hade Linda Dallmann gjort ledningsmålet. Lea Schüller fastställde slutresultatet till 3–0 i andra halvlek.
Bayern har fått en strålande start på säsongen. I första omgången vann laget med klara 8–0 hemma mot Bremen – även då skrev Glas in sig i målprotokollet.
Sofia Jakobsson, som anslöt till Bayern från Real Madrid inför säsongen, blev inbytt i den 82:a minuten och fick göra sina första tävlingsminuter i sin nya klubb.
Ola Palmström/TT
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.