Annons

Sagnia gör comeback – tävlar i Stockholm

Khaddi Sagnia gör säsongspremiär i Stockholms Diamond League-gala den 4 juli, skriver SVT.
Knappt en månad före hon ska tävla i OS i Tokyo.
Publicerad 8 juni 2021 • Uppdaterad 25 november 2021
Khaddi Sagnia. Arkivbild.
Khaddi Sagnia. Arkivbild.Foto: Christine Olsson/TT

DL-galan på Stockholms stadion blir den 27-åriga längdhoppsstjärnans första utomhustävling sedan hon i maj gjorde ett mindre ingrepp i ena knäet och sköt på sin säsongsstart. I mars tog hon brons vid inne-EM i Toruń.

– Khaddi Sagnia gör comeback efter sin knäoperation och får möta absolut bästa motstånd: världsmästaren från Doha, Malaika Mihambo, säger Jan Kowalski, tävlingsledare för Diamond League-galan, till SVT.

Annons

Formstarka kulstötaren Fanny Roos samt höjdhopparna Erika Kinsey och Sofie Skoog ska också tävla på Stadion. Precis som världsmästaren i diskus Daniel Ståhl och stavstjärnan Armand Duplantis.

Tävlingsarrangören hoppas att kunna ha tusentals i publiken, i stegringen i anpassning av de svenska coronarestriktionerna.

– Som myndigheterna har gått ut med så ska vi från första juli kunna ta emot 3000 åskådare, säger Kowalski.

David Hjorter/TT

TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons