Sverige VM-kvalar i Malmö
Fotboll • Publicerad 12 oktober 2021
Sveriges avslutande VM-kvalmatch för året, mot Slovakien den 30 november, kommer att spelas på Eleda stadion i Malmö.
Det är första gången sedan 2013 som damlandslaget spelar i Malmö, skriver Svenska fotbollförbundet på sin webbplats.
Sedan tidigare är det klart att Sveriges kvalmatch mot Finland, som avgörs fem dagar tidigare, spelas på Gamla Ullevi i Göteborg.
Sverige har vunnit sina två första matcher i kvalet till VM i Australien och Nya Zeeland 2023 och toppar gruppen med sex poäng före Finland som har tre poäng.
Sveriges kommande match i kvalet spelas den 21 oktober borta mot Irland. VM-kvalet avslutas nästa höst.
TT
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.