Elever stängs av efter mordplan

Malmö Eleverna på Bergaskolan som misstänks för förberedelse till mord släpptes under torsdagen på fri fot. Nu väljer skolan att stänga av dem - tillfälligt.
Malmö • Publicerad 24 maj 2018 • Uppdaterad 25 november 2021

– De utredningsåtgärder som vidtagits i ärendet ger inte skäl för att hålla pojkarna fortsatt frihetsberövade. Vi har hållit förhör och gjort tekniska undersökningar. Förundersökningen pågår fortfarande, säger kammaråklagare Kristina Amilon vid Malmö åklagarkammare.

Kristina Amilon är mycket förtegen kring vad, förutom det uttalade hotet, som gjorde att de tre pojkarna frihetsberövades och hölls kvar över natten.

Varför väljer ni att stänga av eleverna?

Vad önskar du dig mest just nu?

Under torsdagen var det studiedag på Sundsbroskolan i Bunkeflostrand, men som en extra säkerhetsåtgärd hölls skollokalerna låsta på grund av det hot som riktats mot elever från Bergaskolan som för tillfället går på Sundsbroskolan.

Tomislav Vivlund, rektor på Sundsbroskolan, betonar att både polisen och skolledningen bedömer att hotet är avvärjt och att det inte finns någon anledning till oro. Men man kommer alltså inte att släppa in några obehöriga i lokalerna. Alla insläpp och utsläpp sköts av personalen.

Det var natten till onsdagen som tre elever greps misstänkta för förberedelse till mord efter att ha framfört hot mot elever från Bergaskolan som alltså tillfälligt är utlokaliserade till Sundsbroskolan. När personalen strax före stängningsdags i tisdags fick reda på hotet ringde man polisen. Då fanns fortfarande några få elever kvar som hade läxhjälp.

bild 1/2
– Vi behöver jobba med eleverna och med de här eleverna. Vi har en god kontakt med föräldrarna. Framförallt handlar det här om att våra elever ska få känna studiero, säger Peter Abramo, vice rektor på Bergaskolan.
Foto: Felix Alnemark
Polis på plats utanför Sundsbroskolan i Bunkeflostrand på torsdagen.
Foto: Johan Nilsson/TT
– Vi behöver jobba med eleverna och med de här eleverna. Vi har en god kontakt med föräldrarna. Framförallt handlar det här om att våra elever ska få känna studiero, säger Peter Abramo, vice rektor på Bergaskolan.
Foto: Felix Alnemark
Polis på plats utanför Sundsbroskolan i Bunkeflostrand på torsdagen.
Foto: Johan Nilsson/TT
Mikael AnkarvikSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.